LAPAROSKOPİNİN HASTA İÇİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Açık ameliyata göre en önemli avantajı ameliyat sonrası iyileşmenin açık ameliyatlara göre daha erken olmasıdır. Kameranın büyütme gücü sayesinde doku planlarının daha detaylı görülebilmesi, kullanılan kamera ve cerrahi aletlerin dokuya yaklaştırılabilmesi nedeniyle daha titiz diseksiyon yapılabilir. Açık ameliyatlarda görülen operasyon sonrası yapışıklıkların kapalı cerrahide daha az olur. Operasyon sonrası ciltte olan 10mm çapta ana delik ve 3-4 adet 5mm çaptaki deliklerin kozmetik iyileşmesi de 10 cmlik sezaryen kesisine veya 15-20 cmlik göbek altı laparatomi kesisine göre daha estetik iyileşmektedir.

Kapalı sistem cerrahi olduğundan karın içine ilk girişlerde barsak, idrar torbası, büyük atar ve toplar damar yaralanma riskleri vardır. Ancak bunların olasılıkları oldukça azdır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.