MANTAR ENFEKSİYONU

S: 30 yaşında bayanım. 7 yaşında bir kızım var. Çocuğuma hamileyken mantarla tanıştım ve hala sıklıkla mantar oluyorum. Fitil ve merhemle geciyor fakat tekrarlıyor. Yapılan kültürler temiz çıkıyor ama yinede kesin kurtulamadım. Acaba prezervatif, akıntı için pamuk kullanıyorum, Bunların bir etkisi olabilir mi?

C: Sık tekrarlayan mantar enfeksiyonlarında tedavi kadar genital temizlik de önemlidir. Akıntı için hijyenik ped kullanılmalı, genital bölge kuru olmalı, tahriş edici unsurlardan uzak durulmalıdır. Aşırı temizlik isteği ile yapılan yıkama, sabunlama, deodarant ,vs. normal floranın bozulmasına neden olabilir.

Vajinada asemptomatik halde bulunan kandidalar, çeşitli predispozan faktörlerin etkisiyle semptomatik vulvovaginite yol açabilir. Ancak semptomatik vulvovaginal kandidiyazis olgularının yaklaşık %50’sinde herhangi bir predispozan faktör saptanamadığı da başka bir gerçektir.

Vaginal kandidiyazise predispozan faktörler

- Antibiyotikler (tetrasiklinler, vs.)

- Gebelik

- Kontrolsüz Diabetez Mellitus

- Premenstrüel dönem

- Oral kontraseptifler

- Rahim içi araç

- İmmünosupresyon

- Eksojen hormonlar (östrojen, kortikosteroid)

- Fazla miktarda rafine şeker alımı

- Sentetik giysiler, sıcaklık ve rutubet etkisi

- Lokal allerjiler (parfümlü tuvalet kağıdı, tamponlar, yüzme havuzundaki klor)

- Metabolik hastalıklar (hipotirodi, hipoparatiroidi, demir eksikliği anemisi)

- Radyasyon

- Kronik servisit

- Obezite

- Sık ve değişik kişilerle cinsel ilişkide bulunma

Vaginal kandidiyazisin kardinal semptomu, geceleri şiddetlenen ve sıcak etkisiyle artan kaşıntıdır. Hastaların çoğu vulvada yanma hissinden (vulvovaginitis) ve idrar yaparken yanmadan şikayetçidir. Birçok hastada cinsel ilişkide yüzeyel ağrı söz konusudur. Vajinadaki akıntı genellikle aşırı değildir. Hoş olmayan koku ise nadiren görülür. Bu özellik, vaginal kandidiyazisin bakteriyel vajinitten ayrılmasını sağlar. Fizik bulguların şiddeti değişken olmakla birlikte klasik vulvovaginal kandidiyaziste vulva ve vaginada bilateral inflamatuar reaksiyon, hiperemi ve sıcaklık artışı vardır. Servikste ve vajina duvarında mikotik plaklar görülebilir. Bazen klasik süt kesiği veya koyu peynir görünümünde akıntı yerine, sulu çok miktarda akıntı ile belirgin bir vulva ödemi bulunabilir ki, bu olguları şiddetli trikomonas infeksiyonundan klinik olarak ayırdetmek hemen hemen olanaksızdır. Ancak bazı vakalarda semptomların şiddeti fizik bulgulardan beklenmeyecek kadar fazla olur ve yalnızca vagina ve vulvada hafif bir eritem ya da perineal veya interlabial fissürler görülür.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.