MASTURBASYON

S: Kızım liseye bu sene başladı. Geçen gün onu masturbasyon yaparken gördüm. Endişeliyim. Ne yapmalıyım?

C: Masturbasyon kişinin kendi cinselliği ile biraraya geldiği ve sadece kendine ait yer ve zamanda yaptığı özelidir. Özel hayatın bir parçası olan bu olayda destekleyici olmak, kızlara onlara ait özel alan bırakmak önemlidir. Masturbasyon, yanlış veya bir sorunun göstergesi değildir. Normal gelişim sırasında insanların cinsel organlarını, haz aldıkları durumları tanıdıkları bir olaydır. Masturbasyon cinsel endişeleri azaltıcı, kişiye güven verici, rahatlatıcı tek kişilik bir oyundur. Patolojik olarak algılanmamalıdır.

Geç 1940lar erken 1950’lerde Alfred Kinsey insan cinsel davranışları hakkındaki 15 yıldan fazla birikimlerini yayınladı. En önemli bulgulardan biri geçmişte değişik kötülüklere, sağlık sorunlarına neden olduğu düşünülerek yasaklanan, karşı çıkılan mastürbasyonun normal olarak adlandırılmasıydı. Kinsey’in çalışması masturbasyon yapmayanlara göre daha fazla insanın mastürbasyon yaptığını gösterdi. 1953 çalışmasında kadınların %62’si masturbasyon yapmış, %58’i de orgazm olmuşlardı. Masturbasyon kadınlarda en sık yapılan ikinci cinsel davranıştı. Kadınların mastürbasyon tekniklerini de incelenmişti. %84 kadın iç dudakları ve/veya klitorise vurarak uyarı veriyor, %10 kadın bacaklarını çaprazlayıp tüm alanı etkileyen ritmik basınç uyguluyordu. Diğerleri vibratör kullanıyor, yastığa,yatağa,masaya sürtüyordu.

Mastürbasyon yaşam boyunca izlenebilen bir olaydır. Bebekler genital organlarına dokunduklarında zevk alırlar. Çocukların maturbasyonu kendilerine özel ortamda yapmalarına ebeveynlerin destek vermesi önerilmektedir. Kişinin erişkin yaşamda cinsel haza ulaşamaması çocukken kendi vücudunu zevk kaynağı olarak keşfedememesinden kaynaklanır.

Otuzlu yaşlardaki kadınların yarısından çoğu masturbasyon yapar. Erişkinler masturbasyonu cinsel baskıyı azaltmak için, fiziksel zevk kazanmak için, eşler yokken seks yapmak için veya gevşemek için yaparlar.Masturbasyon ile sağlanan uyarılma ve orgazm, stresi azaltır, cinsel baskıyı azaltır, vajinal, anal veya oral seks öncesi çiftlere yakınlık ve haz sağlar, gebelik, adet kanaması veya eşin hastalığı nedeniyle cinsel ilişkiden uzak kalmayı seçenlere cinsel açılım sağlar, kişilere nasıl dokunulmak ve uyarılmak istedikleri hakkında bilgi verir, çoğu kadın için premenstruel baskıyı azaltır, uykuyu getirir, pelvik ve anal bölgede kas gücünü arttırır, genital bölgeye kan akımını hızlandırır, iyi hissetmeyi ve özgüveni sağlar, cinsel disfonksiyon için tedavi sağlar.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.