MEME KANSERİ

S: 45 yaşındayım. Her ay düzenli olarak meme muayenemi yaparım. Dünkü kontrolde sol mememin iç bölümünde elime bir sertlik geldi. Ne yapmalıyım?

C: Ailede meme kanseri öyküsü yoksa 40 yaşından sonra 2 yılda bir mamografi çekilmesi doğru olur. Ayrıca yıllık jinekolojik muayeneleriniz sırasında hekiminiz meme muayenenizi yapacaktır. Eğer şüphe ettiğiniz bir durum varsa hekiminize muayeneye gitmeniz doğru olur.

Meme kanseri kanser ölümlerinin yaklaşık %18 ‘inden sorumludur ve ortalama yıllık araba kazasında ölenler ile aynı sayıda ölümle sonuçlanır. Yaşam boyu risk 1/10 ‘dur. Yıllık 185,000 yeni olgu, 48,000 ölüm söz konusudur. Kabaca her 3 dakikada yeni bir meme kanseri olgusu tanı alır ve her 11 dakikada bir meme kanserinden ölüm olur. Meme kanserlerinin tümünün %85 ‘i 40 yaşından, %75 ‘i 50 yaşından sonra görülür. BRCA-1 gen mutasyonlu kadınlar, %60 yaşam boyu meme kanseri riskine sahiptirler. Meme kanseri olgularının yalnızca %20 ‘si meme kanseri aile öyküsü taşır.

Birinci derece akrabalarında meme kanseri (rölatif risk [RR]=2.3, bilateral hastalıkta RR=10.5), orta miktarda alkol kullanımı (>3-5/gün, RR=1.41), erken menarş, geç menopoz, nulliparite veya geç ilk gebelik (>30 yaş), önceden meme kanseri öyküsü (%15/yıl), östrojen kullanımı (RR=1.12) risk faktörlerini oluşturur. Yaşları 30-54 arasında olan meme kanserli olguların yalnızca %21 ‘inde saptanabilen bir risk faktörü vardır.

Klinik bulgular şunlardır:

1. Palpe edilebilen kitle,%60 ‘ı üst dış kadranda yerleşmiş (%55),

2. Abnormal mammogram, palpe edilen kitle olmaksızın (%35),

3. Deri değişikliği - renk veya çukurlaşma (peau d’orange=portakal kabuğu görünümü)

4. Memebaşında geri çekilme (memebaşı akıntısı [kanlı veya diğer]), deri değişiklikleri veya ülserasyon geç oluşur ve kötü prognoza işarettir.

5. Koltukaltında kitle

Mamografi (tüm tümörlerin %80 ‘ini saptar), ultrasonografi (solid ve kistik kitlelerin ayrımında yardımcıdır) tanı konulduğunda kemik sintigrafisi ve göğüs radyografisi yapılacak tetkiklerdir. Meme kitlesindeki hücrelerin ince iğne aspirasyonu malignitenin histolojik doğrulanmasını sağlar ve direkt nihai tedaviye yardımcı olur. Tüm meme kanserlerinin ¼ ‘i rutin muayene sırasında saptanır. Radyografik kontrol olsun ya da olmasın eksizyonel biyopsi yalnızca son tanıyı verir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.