MEMEBAŞI AKINTISI

Meme şikayetlerinin %5 ‘ini oluşturan sıkıntılı bir semptomdur. Meme problemlerinin %3-5 ‘i, emzirmeyen kadınların %5 ‘i, kadınların >%50 ‘si sekresyon tanımlar.

Semptom ve Bulgular

Spontan, devamlı veya aralıklı olarak bir veya iki memeden süt gibi, kanlı, seröz, serohemorajik, bulanık akıntı (en fizyolojik akıntı beyaz veya yeşil, berrak veya sarı olanıdır; serohemorajik veya kanlı akıntıların %7-17 ‘si maligniteyle birliktedir, fakat renk veya berraklık tanı koyduramaz veya karsinomu dışlayamaz)

Memebaşı akıntısının sitolojik değerlendirmesi %20 kadar yanlış-negatiflik taşır ve bu nedenle önemi yoktur. Akıntının basit yağ boyaması, akıntı özelliğinin fizyolojik özelliğini (süt) ortaya koyar.

Duktogram veya laktogram tanı koydurucu olabilir; mammografi değerlendirmeye yardımcı olabilir

Söz konusu duktusun cerrahi eksizyonu, tanı ve tedavi için gerekebilir. Bu tür girişim uygulanan olguların yaklaşık %25 ‘inde malignite bulunur.

Öykü ve fizik muayene çoğu kez fizyolojik akıntı ile meme hastalığına bağlı akıntıyı ayırt eder.

Etkilenmiş kanalın cerrahi eksizyonu tanı ve tedavi için gerekebilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.