MEMEDEN SÜT GELMESİ

S: Bebek sahibi olmak için kadın doğum uzmanına başvurdum. Göğüslerimden süt geldiğini söylediğimde prolaktin hormonuma baktırdı. Yüksek çıkınca ilaç kullandım.İlaç kullanmadan manyetik rezonans çekildi. Hipofiz bezinde mikroadenom bulundu. Ben gebe kalmak için bu ay ilk adımı atmaya istiyorum. İlaca devam etmeli miyim?

C: Memeden süt gelmesi durumunda prolaktin tayini yaptırmak gerekir. Prolaktin yüksekliği adet düzensizliğine ve yumurtlama kusuruna neden olabilir. Hipofiz bezinin MR incelemesi yapılmalı ve görme alanı bakılmalıdır. Medikal tedavi başlanmalıdır. Medikal tedavi hormon değeri düşene kadar veya şikayetler geçene kadar devam edilir. İlacın kesilmesinden sonra şikayetler geri gelebilir. Bu durumda uzun süreli kullanmak doğru olur. 2 yılda bir MR kontrolleri de eğer ilk görüntülemede tümör tespit edilirse takibi için gerekir. Görme alanı yılda bir yapılmalıdır. Büyüyen hipofiz tümörü varsa veya medikal tedaviye cevap yoksa cerrahi düşünülebilir.

Gebelik sırasında adenomlar büyüyebilir. Belirli aralarla kontrol edilmelidir. Gebelik sağlanana kadar ilaca devam edilmeli sonra bırakılmalıdır.

Spontan, bilateral memebaşı (yalnızca süt gibi sıvı) akıntısıdır. Hipofizer adenom, tiroid veya prolaktin hormon düzeylerinde bozukluk, farmakolojik (sıklıkla dopamin veya seratonin salgısını etkileyen ilaçlar), otoimmun hastalıklar (sarkoidoz, lupus), Cushing hastalığı, herpes zoster, göğüs duvarı /meme uyarılması ve irritasyonu, gebelikte veya doğum sonrası ve/veya emzirmede fizyolojik değişiklikler nedenleri oluşturur.

Prolaktin düzeyleri düşük ve Sella turcica ‘nın ters-koni tarzı grafisi normal ise yalnızca gözlem yeterli olabilir. Eğer gözlem seçildiyse, yavaş gelişen tümörlerin belirlenmesi için belli aralıklarla tekrar değerlendirme gerekir. Gebelik arzu eden olgularda, belirgin galaktoresi olanlarda veya orta büyüklükte hipofizer tümörü olanlarda bromokriptin ile tedavi önerilir. Hızlı büyüyen tümörler, saptandığında büyük olan tümörler, veya bromokriptin tedavisine cevap vermeyen tümörler cerrahi tedaviyi gerektirebilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.