MEMENİN FİBROADENOMU

Fibroadenomlar, meme hastalıkları içinde 2. en sık görüleni ve memede kitlenin en sık nedenidir. Kadınların %2-3 ‘ünde (bazılarına göre %25 kadar çok)görülür.

Semptom ve Bulgular:

  • Sert, ağrısız, mobil, lastik kıvamında, tek meme kitlesi (adölesanda, veya yüksek östrojen durumlarında [gebelik, östrojen tedavisi] hızlı büyüyebilir)
  • Genel olarak rastlantısal olarak veya kendi kendine muayene sırasında ve ortalama olarak 2-3 cm çapta saptanır. Fibroadenomlar 6-10 cm kadar büyüklüğe ulaşabilirler.
  • Olguların %15-20 ‘sinde multipl, büyük fibroadenomlar, olguların %10-20 ‘sinde bilateral.
  • Genellikle siklik değişikliğe uğramazlar.

Mamografiden genellikle kaçınılır, fakat gerektiğinde tanı koydurucu olabilir. Meme ultrasonografisi, her ne kadar çoğunlukla gerekmese de, solid ve kistik kitle ayırımı yapabilmeye yararlar.

Kitleden ince iğne aspirasyonu (FNA) ofis şartlarında uygulanabilir.

Küçük ve asemptomatik tümörlerde takip yeterli olabilir. Primer tedavi cerrahi eksizyondur.

Fibroadenom içine kanama tümörde ağrı veya hızlı büyümeye yol açabilir. Malign değişiklik oldukça enderdir. Tedavi edilmeyen lezyonlar zaman içinde büyüme eğilimindedirler. Cerrahi eksizyon sonrası prognoz son derece iyi ve tıbbi tedavi ile nispeten iyidir. Menopoz sonrasında fibroadenomlar gerileme eğilimindedirler ve hiyalinize olurlar, fakat östrojen tedavisi ile değişmeden kalabilir veya büyüyebilirler.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.