MENAPOZDA KİLO ALIMI

Kilo alımı yaygın ancak kaçınılmaz değildir. Menapoz geçişi sırasında ortalama olarak 2.25-4.19 kg alınır. İleri yaşa kadar bazl metabolizma hızı azalır ve vücut ağırlığı artar. Kadınların kilo alma deneyimi hormon terapisinin kilo almaya neden olduğuna dair yaygın bir hasta algısına neden lolmuştur. Randomize çalışmalar göstermiştir ki hormon terapisinin kısa ve uzun dönem yönetiminin vücut kompozisyonu ve ağırlığı üzerine tespit edilebilir bir etkisi bulunmamaktadır. Postmenapozal östrojen/progesteron müdahalesi çalışmasında, plasebo grubunda artalama kilo alımı daha fazladır. Kadınların %20sinin hormon terapisinin kilo alımına neden olduğu algısı yüzünden tedaivye devam etmediği düşünülürse uygun danışmanlık önemlidir.
Menapozal kadınlarda kilo alımının en güçlü düzenleyicisi fiziksel aktivitedir. Düzenli fiziksel aktivitenin kilo alımını ve bel çevresinde yoğunlaşmayı önlediğini gösterilmiştir. Menapozal geçişteki kilo alımının düşük yağlı diyet(%25 toplam yağ,%7 doymuş yağ ve 100mg diet kolesterol), ılımlı kalori kısıtlaması (1300 kcal/gün), tutarlı egzersiz artışı (1000-1500kcal/wk ) ile minimalize edilebildiği gösterilmiştir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.