MENAPOZDA SEKSÜEL FONKSİYON

Biyolojik psikososyal faktörler ve sosyal ilişkiler kadın seksüel sağlığını belirleyen faktörlerdir. Bunlar tüm seksüel döngüyü negatif olarak etkileyerek,cinsel istek, uyarılma, orgazm ve menapoz ve sonrası tatminde önemli değişiklikler yaratmaktadır. Yaş ve hormon seviyesinde düşüş seksüel fonksiyon üzerinde etkiye sahiptir, vajinal kuruluk ve disparönide önemli oranda artış ve istek ve seksüel cevapta azalma görülmektedir. Libidoda azalma kadınlar tarafından en çok yakınılan durumdur ve bu oran yaşla beraber artmaktadır. Fakat seksüel rahatsızlıklarda yaşla beraber değişiklikler görülmektedir, özellikle cerrahi menapozda olan hastalarda daha sık görülmektedir. Bu hastalar hipoaktif seksüel istek bozuklukları konusunda artmış risk grubundadırlar.

Anket, günlük ve soru cevap gibi yöntemlerle seksüel semptomlar değerlendirilip cinsel ilişki ile ilgili bilgi edinilebilir, seks hormon seviyeleri genellikle yardımcı olmamaktadır. Doğru bir cinsel hikaye ve odaklanılmış bir klinik hikaye ciddi sorun yaratan cinsel şikayetlerin yönetiminde doktorlara yardımcı olabilmektedir. Vajinal atrofi her zaman tanı konulmalı ve uygun bir şekilde tedavi edilmelidir. Hormonal ve hormon dışı tedaviler ve /veya psikososyal stratejiler her birey için ayrı ayrı değerlendirilmeli ve hastanın hikayesi ve mevcut ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.

Sadece östrojen tedavisinin seksüel ilgi, uyarılma ve orgazmik yanıt üzerine menapozal semptomların tedavisi üzerindeki rolünden bağımsız olarak önemli bir etkisi olduğuna dair güncel kanıt desteği bulunmamaktadır. Düşük doz lokal östrojen tedavisinin kayganlaşmayı arttırarak ve vajinal dokulardaki kan akışı ve hissiyatı arttırarak cinsel tatmini iyileştirebilir. Hormon tedavisi azalmış libido dahil diğer seksüel problemlerin tek tedavisi olarak önerilmemektedir

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.