MENOPOZ

Menopoz adetlerin kalıcı bir şekilde kesilmesidir. Amerikada ortalama menopoz yaşı 51 ile 52 yaş arasındadır. Perimenopoz düzenli adetlerden menopoza geçişe tekabul eden dönemdir. Bu geçiş döneminde yumurtalıktaki yumurtaların azalmasından dolayı çatlama daha az sıklıkla olur. Menopozdan sonra östrojen seviyeleri çok düşüktür. Menopozun başlangıcındaki sıcak basmaları, vajinal kuruluk, duygu durum değişiklikleri, tuvalete çıkma sıklığı gibi temel şikayetlerin sebebi budur. Uzun dönemde bu östrojen düşüklüğü, kalp ve damar hastalıkları ve osteoporoz riskini yükseltir. Çok şükür ki hormon yerine koyma tedavisi bu şikayetleri azaltır veya engeller. Bu kitapçık size menopozun nasıl oluştuğunu, vücutta gelişen değişiklikleri ve menopoz süresince en iyi sağlıklı yaşamın nasıl sürdürüleceğini açıklayacak. Ayrıca kalp hastalıkları, osteoporoz ve meme kanseri gibi önemli sağlık problemlerine değinecek.

Menopoz ve perimenopoz:

Adet döngüsü vücudu hamileliğe hazırlar. Bu süreçte beyin ve yumurtalık beraber hareket ederek yumurtaların gelişimini ve çatlamasını sağlarlar. yumurtalıkta yumurta içeren sıvı ile dolu kesecik olan folikül hormon üreterek rahmi hamileliğe hazırlar. Eğer hamilelik oluşmaz ise endometriyum dediğimiz rahmin iç yüzünü döşeyen tabaka dökülür.

40 yaş civarında yumurtalıklar beyinden gelen hormonal siyallerer daha az tepki gösterirler. Bunu sonucunda yumurtalıklardan düzensiz östrojen ve progesteron hormon üretimi olur ve adet periyotlarının sıklığı değişir.yumurtalıklar ayrıca erkek hormanlarını da üretirler, bundan dolayı menjopozda bu hormanlar da düşer. Peri menopoz döneminde hormon seviyeleri dalgalı seyreder. En sonunda yumurtalıklarda yumurta üretim ve çatlaması durur ve östrojen üretimi oldukça düşer.

Östrojen seviyeleri düşünce ne olur?

Yumurtalıklardan östrojen üretimi dalganıp önemli ölçüde düştüğünde bir çok vücut fonksiyonu etkilenir.

Sıcak çarpmaları:

Sıcak çarpmaları beynin hipotalamusunda bulunan vücut sıcaklığının düzenlendiği bölgelerin östrojen yokluğuna verdiği cevap sonucu gelişir. Sıcak çarpmaları menopoz döneminde hemen hemen bütün kadınlarda gelişir. Sıcak çarpmaları göğüsten boyna, yüze ve kollara yayılan ve terlemenin eşlik ettiği sıcaklık hissidir. Genellikle birkaç dakika sürer fakat daha uzun da sürebilir. Kadınlar genelde sıcak çarpmasının olacağını hissederler. Geceleri oluşan sıcak çarpmaları gece terlemelerine ve uykunun bölünmesine sebep olabilirler. Yorgunluk, konsantrasyon bozuklukları ve duygu durum değişiklikleri sıcak çarpmalarına eşlik edebilirler. Hormon replasman tedavisi sıcak çarpmalarını önemli ölçüde azaltır.

Kadın yolları ve idrar yolları değişiklikleri:

Mesane ve vajinayı saran doku incelir ve östrojen yokluğunda daha fazla zarar görür. Vajinal kuruluk, kaşıntı, tuvalete çıkma sıklığı ve idrar yolları enfeksiyonları gibi şikayetler oluşabilir. Hormon replasman tedavisi bu şikayetleri önemli ölçüde azaltır.

Deri değişiklikleri:

menopozdan sonra deri elastikiyetini kaybeder. Ayrıca derideki kollajen miktarı değişir ve kırışıklıklar oluşur. Fakar bu değişikliklerin yaşlanmayla beraber hem erkekte hem kadında olduğu, düşük östrojen seviyesinin bu değişikliklere çok az katkıda bulunduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden hormon replasman tedavisinin deri değişiklikleri üzerinde etkisi çok azdır.

Meme değişiklikleri:

Perimenopoz ve menopozda ki düşük hormon seviyeleri, memelerin büyüklüğünde ve kıvamında değişikliklere sebep olur. Memeler küçülür ve doku desteğinin azalmasından dolayı sarkabilir. Bu değişiklikler yaşlanma süresince normaldir ve hormon replasman tedavisi ile düzelmez.

Duygu durum değişiklikleri:

Menopoz süresince bir çok kadın depresyon yorgunluk, sinirlilik, hafıza kaybı ve uyku düzin bozuklukları yaşar. Bu değişiklikler düşük hormon seviyeleri yüzündendir. Kadınlar libido kaybı yaşayabilir ve vajinal kuruluktan dolayı ilişki sürecinde rahatsız olabilirler. Bu değişiklikler hormon replasman tedavisi ile önlenebilirler.

Armış kalp ve damar hastalıkları riski:

Düşük östrojen seviyeleri kalp ve damar hastalıkları gelişimine katkkıda bulunur. Kalp ve damar hastalıkları yüksek tansiyon ve kalp krisizini içerir. Menopozdan sonra LDL kolesterol yükselirken HDL kolesterol düşer. Yüksek LDL seviyeleri damarlarda yağ tabakalarının oluşumu ile yakından işikilidir. Yüksek HDL kolesterolü damarlarda bu tabakaları azaltarak kalp hastlığı riskini düşürür.

Kadın ve erkeklerde kalp ve damar hastalıkları en önemli ölüm sebebidir. Amerikan kalp birliğine göre 45-65 yaş arası her 9 kadından birinin kalp ve damar hastalığı vardır. Afrikoamerkan kadınlar kalp ve damar hastalığı gelişmesi açısından daha fazla risk altındadırlar. Sigara içme yüksek kan basıncı yüksek kolesterol seviyesi, obezite aşırı alkol tüketimi şeker hastalığı ve sedanter yaşam tarzı kalp hastalıklarının gelişimine katkıda bulunur.

Amerikan kalp birliği kalp hastalıkları gelişim riskini azaltmak için aşağıda ki önerilerde bulunur:

1- Düzenli kan basıncınızı ölçtürün.

2- Sigara içmeyin.

3- Doymuş yağ oranı ve kolesterol seviyesi düşük yiyecekler tüketin.

4- Düzenli egzersiz yapın.

5- Düzenli check-up yaptırın.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.