MYOM AMELİYATI

Myomlar, dişi genital organlarında en sık rastlanılan iyi huylu tümördür. Rahimin kas tabakasını yapan hücreler tarafından oluşmaktadır. Hiç bulgu vermemesinden kasık ağrısı ve adet düzensizlikleri ne kadar değişik belirtilerde hastayı doktora götürmektedir. Myom nedeniyle başvuran kişilerin çoğunda histerektomi yapılmaktadır. Ancak genç ve çocuk arzusu olan kişilere myomektomi imkanı sunulabilir. Rahimin bütünlüğünü bozmadan sadece myomun çıkartılmasıdır. Bu işlem myomun büyüklüğü, sayısı, rahimin nerede yerleştiğine göre laparaskopik veya histeroskopik olarak gerçekleştirilebilir.

Laparaskopik yapılması için myomun üçden az sayıda, büyüklüğünün 5 cmden ufak, büyük bölümünün de rahim duvarı içerisinde veya dışında olması işlemin yapılabilmesi için uygun şartları oluşturur.

Eğer myom tamamen rahim kavitesinde veya %50 kısmı rahimiçinde ise işlemin histeroskopik yapılması uygun olacaktır.

Myom sayısı beşten fazla, çapı 5 cmden büyük ve/veya yerleşimleri uygun değilse laparatomi ile myomektomi yapılabilir. Burada sezaryen kesisine benzer kesi ile karın boşluğuna girilirek myom çıkartılmaktadır.

Myomektomi sonrası rahimdeki kesi yerinin tamirinin iyi yapılması ve bölgenin yıkanarak temizlenmesi ameliyat sonrası yapışıklıkların azaltılmasında önemlidir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.