MYOM TANI YÖNTEMLERİ

Manyetik Resonans Görüntüleme

Manyetik resonas görüntüleme(MRG) spesifik yüsek frekanslı radyo dalgalarından enerji toplayarak bir resim üretir. Miyomlar gözüküyorsa miyomları bulmak için doktorunuz bu resmi değerlendirir. Oluşturulan resim miyomların boyutlarını ve yerlerini belirlemek için kullanılır ve doktorunuza rahim boşluğunun biçimini bozan miyomlar olsun ya da olmasın belirlenmesinde yardımcı olur. Bu işleme miyomların varlığının tehşisi için nadiren ihtiyaç duyulur.

Histerosalfingografi:

Histerosalfingografi x-ışını kullanarak rahim içini ve fallop tüplerini görüntülemeyi sağlar. Özel bir boya fallop tüpleri ve rahime enjekte edilir. Böylece doktorunuz rahim boşluğunda ya da fallop tüplerininde anormallikler olup olmadığını belirler. Eğer bir rahim içi fibroid doku ya da rahim boşluğuna deforme varsa, bu işlem sırasında görülebilir.

Tanısal histereskopi:

Bazen tanısal histeroskopi miyomların varlığını belirlemek için gereklidir. Bu işlem, teleskop benzeri bir aletin (histereskop) rahim anormalliklerine bakmak için rahim boşluğuna girilmesini kapsamaktadır. Ameliyat lokal anestezi altında muayene odasında ya da genel anestezi ile günübirlik cerrahi merkezinde yapılabilir. Bazen miyom histeroskop ile çıkartılabilir. Bu işlem ilerleyen bölümlerde açıklanmaktadır.

Tanısal laparoskopi:

Tanısal laparoskopi doktorunuza kesin tanı koymak için yardımcı olabilir ve bazen miyomun çıkartılmasında kullanılabilir. Bu işlem boyunca doktorunuz iç pelvik organların anormalliklerine bakmak için karın boşluğuna ince teleskop benzeri bir aletle(laparoskop) girecektir. Bu cerrahi işlem genellikle genel anestezi altında günübirlik olarak uygulanmakta ve iyileşme süresi olarak 1-7 gün zaman gerekmektedir. Tanısal histeroskopi bazen eş zamanlı olarak uygulanmaktadır. Bazı vakalarda miyom laparoskopi sırasında çıkartılabilir. Bu işlem ilerleyen bölümlerde açıklanmaktadır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.