MYOM TEDAVİSİ

Periodik muayene:

Eğer siz miyoma sahipseniz, mutlaka cerrahi işlem uygulanması gerekmemektedir. Ağrı yaşamıyor, basınç hissi olmuyor ya da aşırı miktarda kanamanız olmuyorsa, miyom boyutunda önemli bir değişiklik olup olmadığını öğrenmek için periyodik muayene genellikle yeterlidir. Bu durum özellikle bir hamilelik planlıyorsanız ya da menapoz yaklaşıyor ve miyomlarınız gerileme eğilimindeyse geçerlidir.

Fibroid dokunun cerrahi çıkartılması:

Önemli belirtilere neden olacak kadar büyük veya hızla büyüyen miyomlar ameliyat gerektirebilir. Tüm rahimden ziyade sadece miyomun çıkarılmasına miyomektomi denir. Bugün, bu ameliyat için çeşitli seçenekler vardır. Çoğu vakada miyomun boyut ve konumun uygun cerrahi tekniği belirlemektedir. Bu işlem genellikle hastanın gelecekte bir gebelik planının olması üzerine yapılmaktadır.

Histeroskopi operasyonu:

Rahim boşluğu içerisinde bulunan miyomlar histeroskopi operasyonu sırasında çıkartılabilir. Bu işlem sırasında, hekim rahim içine bir histeroskop yerleştirir. Cerrahi aletler histeroskopun kanallarına yerleştirilir bu sayede sadece miyom rahim boşluğundan çıkartılır. Genellikle histeroskopi operasyonundan sonra 2 gün içersinde normal yaşamınıza dönebilirsiniz ve bu işlemin komplikasyonları nadirdir.

Laparoskopi operasyonu:

Birkaç vakada laparoskopi operasyonu miyomu çıkarmak için uygulanabilinir, eğer miyom rahmin dış duvarında yer alıyorsa. Laparoskopi operasyonu süresince işlemler histeroskopi operasyonuyla benzerlik göstermektedir. Doktorunuz küçük bir insizyondan laparoskopu karın boşluğuna yerleştirir ve sonra cerrahi aletler miyomu çıkarmak için kullanılır. İyileşme süresi genellikle 2-7 gün arasındadır.

Laparotomi:

Laparotomi olarak isimlendirilen majör cerrahi eğer sizin miyomunuz çok büyük ya da çok fazla sayıda veya ağırlıktaysa uygulanmaktadır. Laparotomi sırasında doktorunuz karın duvarına bir insizyon açar ve miyomu rahimden çıkrır. Bu operasyon genellikle 4-6 hafta sonra tamamen iyileşir. Bir hasta laparotomi geçirdikten sonra doğum için sezaryen gerekli olabilir.

Myomektomi İşleminin Risk Faktörleri

Myomektomi yapılırken iki majör kaygılar, kan kaybını en düşük seviyeye indirmek ve gelecekteki doğurganlığa zarar verebilecek cerrahi yapışıkları önlemektir. Nadir durumlarda, ameliyat sırasında kontrol edilemeyen kanamalar histerektomi gerektirebilir.

Eğer siz ve doktorunuz myomektominin en iyi şeçenek olduğunu düşünüyorsanız, tartışmak isteyeceğiniz başka risk faktörleri vardır. Herşeyden önce, yeni bir miyom oluşan ve daha fazla ameliyat gerektiren önemli bir risk vardır. Ayrıca, ameliyat geçiren hastaların yaklaşık üçte 1 i daha sonra histerektomiye ihtiyaç duymaktadır. Doğurganlığa zarar verebilecek pelvik yapışıklıkların sık formu tüpleri ve yumurtalıkları etkileyebilir.

Histereskopi:

Eğer önemli ölçüde büyüyen ve semptomatik myom varsa ve ileride hamilelik planları yoksa, histereskopi ya da rahimin ameliyat ile alınması genellikle tavsiye edilir.

Vajina yoluyla rahim çıkarmayı içeren vajinal histerektomi bir seçenek olabilir. Bazı vakalarda, abdominal histerektomi grekli olabilir. İyileşme zamanı genellikle 2-6 hafta kadardır.

Eğer siz fazla çocuk sahibi olmak istemiyorsanız, histerektomi miyomektomi üzerine birkaç avantajlara sahiptir. Miyomektomi artan kan kaybı ve tekrar oluşma riskine ve ilerleyen günlerde yaklaşık yüzde otuz şansla ek pelvik cerrahi ihtiyacına sahiptir.

Myomların Tıbbi Tedavisi

GnRH analogları myom boyutlarını geçici olarak küçültebilmektedir. Fakat kemik kaybını önlemek için alınan özel önlemler olmadıkça bu ilaçlar uzun süre kullanılmak için uygun değildir. Öncelikle bu ilaçlar ameliyat öncesinde miyomun boyutunu küçültmek için kullanılır. Aşırı kanma yaşamış ve anemik hale gelmiş hastalarda, demir takviyesi birlikte bu ilacı geliştirilebilir ya da anemiyi düzeltebilir.

GnRH analogları beyinden yumurtalıklara yollanan östrojen üretme uyarısını durdurarak östrojen seviyesini düşürür. Bu östrojen düşüklüğü miyomların boyutlarını önemli ölçüde azaltır. Fakat tedavi bittiğinde genellikle miyomlar tedavi öncesi boyutlarına geri dönerler. GnRH analogları menopoz benzeri yan etkilere sebeb olurlar örneğin; sıcak basması, vajinal kuruluk, ruh hali değişiklikleri ve bazen kemik kaybı.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.