NORMAL KIL BÜYÜMESİ

Kıl bizi soğuğa ve derinin tahriş edici edicilerine karşı korumaya karşı görevlidir.her bir kıl derinin alt tabakasında folikülden gelişir. Kıl şaftı ki bu derinin üzerinde gözüken parçasıdır; çekilirse ya da kesilirse; bu folikuller tamamen yok edilmedikçe uzamya devam eder. Vücutta avuç içi ve ayak tabanı hariç her yerde kıl folikülü vardır. Vücudu kaplayan yaklaşık 50 milyon kıl folikülünün beşte biri baştadır. Kıl folikülü doğumdan sonra yükselmez ama 40 yaşından sonra sayısı yavaşca azalmaya başlar. Aynı etnik gruptaki erkek ve kadın eşit sayıda kıl folikülüne sahiptir.

Yetişkinlerde 2 tip kıl bulunur; vellöz ve terminal. Vellöz kıl yumuşak, ince genelde renksiz ve kısadır. terminal kıl ise uzun, kalın, koyu,ve bazen dalgalıdır. Vellöz kıl yüzü, omzu ve sırtı örterek kadınların çoğundaki tüysüz deri imajını verir.;terminal kıl ise erkeklerin çoğunda yüzü ve vücudu örter. Hem erkek hem kadında terminal kıllar; başta, kasıkta ve koltukaltında gelişir. Villöz ve terminal kıllar hem erkek hem kadında kollar ve bacakların alt tarafını kaplar. Bu yüzden, fazla kıllar sadece kadınların bacak ve kollarının alt tarafında görülür, bu hirşutizm için delil olarak kabul edilmez.

Kıl büyümesi döngüler halinde gerçekleşir; ama kıllar genelde aynı anda büyümez. Bir kısmı büyürken, diğer kısmı dinlenir; bazıları da dökülür. Oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları) ve hamilelik gibi hızlı hormonal değişiklikler, kılların büyüme döngülerini değiştirebilir veya kılların aynı anda büyümesine sebep olabilir. Kıllar aniden büyümeye ve dökülmeye başlayabilir. Hızlı hormon değişikliklerine bağlı kıl büyümesindeki değişiklikler ortalama 6- 12 ay arası genelde tekrar normale döner.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.