NORMAL OVULASYON (YUMURTLAMA)

Normalde her ay yumurtalıklar tek matur yumurtayı salarlar ve buna ovulasyon denir. Kadınlar ağrı veya hassasiyet hissederler. Ovulasyon olurken hafif bir vajinal kanama olabilir.

Düzenli bir periyotla olur, mens öncesi ağrı ve dismenore (mens ağrısı) gösterir ki menstrual siklusun ovulasyon bölümündedir.

Yumurtalar yumurtalığın içindeki foliküllerde birikir. Foliküller gelişmiş ve gelişmemiş olarak ikiye ayrılır. Gelişmemiş (primordial) foliküldeki yumurtalar immatur formdadır. Bu aşamada sperm yumurtayı döllemez, matur olması ve yumurtalıktan ovulasyon zamanı çıkması gerekir.

Yumurtanın maturasyonu ve ovulasyonu iki hormonla olur. Bunlar; hipofiz bezinden salgılanır, Folikül stimulasyon hormonu (FSH) ve lüteinleiştirici hormon(LH). Normal ovulasyonun olması için her aylık siklusta yeterli miktarda üretilir.

Her ay, mensturual siklusun başlangıcında, hipofiz bezinden salınan FSH’a cevap olarak yaklaşık 30-40 pirimordial folikül büyümeye başlar. Sadece bir tanesi gelişerek büyük sıvı dolu bir yapıya dönüşür, buna Graafian folikülü denir ve matur yumurta içerir, diğerleri ölür (Atrezi). Matur yumurta folikül yırtıldığında folikülden salınır, bu hipofizden salınan LH’nın etkisiyle olur.

Ovulasyon olduktan sonra, yumurtanın olduğu folikül kistik bir yapıya dönüşür, buna korpus luteum denir. Bu progesteron salınımından sorumludur, siklusun ikinsi yarısında gerçekleşir. Çoğu kadın normal ovulasyon siklusuna sahiptir. Ovulasyonu düzgün olmayan veya anormal ovulasyonu olanlar genellikle mentsrual düzeninde karmaşıklık yaşar. Bu periyotların tamamen olmaması (Amenore), düzensiz veya gecikmiş (oligomenore), veya ikinci bölüme bağlı (luteal faz) defekte bağlı kısa sikluslar yapabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.