NORMAL YUMURTALIK FONKSİYONLARI

Üreme çağındaki kadınlarda yumurtalıklar kana östrojen ve progesteron salgılarlar.Bu iki hormon sperm ile döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına tutunması için rahim iç duvarını hazırlar.kafa tabanında bulunan hipofiz bezi bu iki hormonun üretimini ve yumurtlamayı FSH LH isimli hormonlarla düzenler.FSH ve LH uyarımı sonrasında yumurtalıklarda folikül gelişmeye başlar.Folikül büyüdükçe östrojen salınımı artar.yeterli miktarda östrojen salgılandığında hipofiz bezi büyük miktarlarda LH salgılar bu da folikülden yumurtanın atılmasına sebep olur.Eğer yumurta döllenmezse veya rahim duvarına tutunmazsa östrojen ve progesteron yaklaşık 2 hafta sonra azalır.östrojen ve progesteron azalmasıyla beraber uterusu döşeyen tabaka dökülür(menstürel periyod).Hipofiz bezinden döngüsel olarak salgılanan FSH ve LH çok sıkı bir şekilde düzenlenir fakat kolaylıkla bozulabilir.hipofiz bezi yeterli miktarda FSH ve LH salgılamadığında yumurtlama olmayabilir veya bu döngü bozulabilir.

Yumurtlayamayan bazı kadınlarda rahim duvarı yüksek miktarlarda östrojene ve yetersiz miktarlarda progesterona maruz kalır.Bu da rahim duvarının dökülmesine neden olur.Bu da sonuç olarak düzensiz veya fazla miktarlarda kanamaya neden olur. Eğer östrojen maruziyeti devam ederse rahim duvarında anormal hücreler gelişmeye başlar bu da endometrial kansere sebep olabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.