OBEZİTE

Artan yağ ve yağsız vücut kütlesi (ideal vücut ağırlığının %20 üzerinde olması, vücut kitle indeksinin [BMI] 28 üzerinde olması) artan sağlık riskleri ile ilişkilidir. Obezite kadınları erkeklerden daha fazla etkiler ve ergenlikte yaşlı kadınlar açısından özel bir sorun olmaktadır. Gebelik süresince kazanılan ağırlık (gebelik beklentisinden daha fazla olan kısmı) sıklıkla kaybedilmemektedir. Yaşla değişir. Kadınların %30-40’ında görülür.Vücut ağırlındaki değişkenliğin %20-30’u genetik olarak belirlenebilir. Nadir genetik sendromlar da tarif edilmiştir.

Ebeveyn obezitesi, gebelik, sedanter yaşam tarzı, yüksek yağlı diyet (yüksek kalori yoğunluğu), düşük sosyoekonomik durum risk faktörleridir.

Seçilmiş hastalarda tiroid incelemesi düşünülebilir. Serum kolesterol, trigliserid veya glukoz değerleri, komplikasyonlara dair risk etkenleri açısından değerlendirilebilir. BMI: vücut kitle indeksi (kg/boy2 [m2]), bel – kalça çap oranı (normal kadın jinekoid şablonunda bu değer 0.85 üstüdür).

Dİyet ve egzersiz danışmanlığı verilmelidir. Diyet planlamada ya da ticari programlarda yardımcı olunmalıdır. Davranış düzenlemesi ve hipnoz çeşitli başarı seviyelerinde uygulanmıştır. Nadir hastalarda (BMI>40) cerrahi müdahale (stapling veya bypass) endike olabilir. Cerrahi, en etkin uzun vadeli morbid obezite tedavisidir. Ortalama 500 kcal altına kısıtlama, genellikle en iyi uzamış kaybı sağlar (1lb/hft [0.5kg/hft]). Çok düşük kalorili diyetler ise artan riskle ve ani ölümle ilişkili olabilmektedir. Her türlü kalori kısıtlama diyetine bir aktivite veya egzersiz programı eklenmelidir. Tek başına aktivite genellikle etkili değildir.

İlaç tercih(ler)i

İlaç tedavisi genellikle tavsiye edilmektedir. Orlistat (Xenical) 120mg PO tid, yemekler sırasında veya 1 saat sonra, yağlı yemeklerle birlikte alınır.

Alternatif ilaçlar

Fenilpropanolamin (reçetesiz ilaç)Kardiyovasküler hastalık, diabetes mellitus, hipertansiyon, hiperlipidemi, kolelitiazis, kolesistit, osteoartrit, gut, tromboembolizm ve uyku apnesi riskinde önemli düzeyde artış görülür.

Uzun vadede tedavi uyumu zordur ve alevlenme (relaps) sıktır. Bireysel motivasyon başarı için en iyi belirteçtir. Obezite gebeliğe yönelik komplikasyonlar oluşturabilir ve gebelik sıklıkla çok kadın için obezite başlangıcı olmaktadır. Ağırlık artışı izlenmeli ve obez hastalar için aşağı çekilmelidir. Orlistat, B sınıfı bir ilaçtır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.