OLİGOHİDRAMNİOZ (BEBEĞİN SIVISININ AZALMASI)

Fetusu çevreleyen amniyotik sıvı miktarındaki anormal bir azalmadır. Termde 800 ml sıvı olmalıdır.

Genellikle fetal idrarın üretimindeki azalma ile ilişkilidir (renal agenezi, üriner sistem obstrüksiyonları ve fetal ölüm). Kronik amniyotik sıvı kaçağı, maternal hastalıklar (hipertansiyon, diyabet, uteroplasental yetmezlik, preeklampsi) nedenleri oluşturur.

Bulgular ve semptomlar:

Uterus boyutları normal gelişen gebelikten daha küçüktür.

Azalmış amniyotik sıvı ölçümü ultrasonografi ile yapılabilir.

Uterusun her kadranından, en geniş ceplerin vertikal derinlikleri eklenerek amniyotik sıvı indexi hesaplanır (ortalama 12.5 cm, 95. persentil 21.4). Herhangi bir eşik değer belirlenmeden önce borderline değerlerin sürekli olarak yeniden kontrol edilmesi gerekir. Fetal anomalilerde aynı zamanda kaydedilmelidir. Nonstres veya kontraksiyon test fetal sağlığın değerlendirilmesi için yapılmalıdır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.