ÖSTROJEN TEDAVİSİ MEME KANSERİ İLİŞKİSİ

Sadece östrojen (ET) kullananlarda ortalama 7.1 yıl kullanım sonunda meme kanseri riskinde artış gösterilmemiştir; ET kullanımının her bir yılı için her 10.000 kadında 6 daha az invazif meme kanseri vakası saptanmıştır. Çalışmadaki her üç yaş grubunda ( 50-59, 60-69, 70-79y.) riskte azalma saptanmıştır. ET kullanımı 15 yıldan uzun sürmüşse meme kanseri riski artmıştır. Oral veya cilt üzerinden uygulanan östradiol ile birlikte mikronize progesteron veya dihidrogesteron kullanımı en az 5 yıl sentetik progestojen kullananlara göre meme kanseri için daha iyi risk profiline sahip olabilir. Meme kanserinin teşhisinin riski hormon tedavisinin bırakılmasından 5 yılı içerisinde hızla azalmaktadır, maruziyet öyküsü olmayan kadınlarda risk daha fazla olmayacaktır. Meme kanseri teşhisinin artmış riski ile ilişkili yaşam tarzı faktörleri arasında postmenapozal obezite, artmış alkol alımı ve azalmış fiziksel aktivite yer almaktadır. Değiştirilemeyen risk faktörleri arasında aile öyküsü, artmış meme dansitesi ve atipik duktal hiperplazi yer almaktadır . Hormon tedavisi ile artmış riski gözlenen kadınlar daha düşük bazal riski olan kadınlar seçilerek ve önleyici yaşam tarzı değişiklikleri konusunda eğitim verilerek azaltılabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.