OVER TORSİYONU

Adneksin bir kısmının veya tümünün mezenteri üzerinde belirgin enfarktüs ve doku iskemisi ile sonuçlanan kendi etrafında dönüşüdür. Genellikle over etkilenir fakat fallop tüplerinide etkileyebilir. Adneksin torsiyonu genel olarak over, tubal veya paratubal kitle ile ilişkilidir. Torsiyon riski gebelikte ve ovulasyon indüksyonu sonrası daha yüksektir.

Belirti ve Bulgular:

  • Ağrı (genellikle ani, şiddetli, ve tek taraflı- adneksiyel torsiyonun ağrısı saatlerden günlere veya daha uzun zaman gibi değişken aralıklar ile periyodik olarak gelip gider. Bu ağrı barsak , üreter, safra kanalı obstrüksyonu kaynaklı daha sık aralıklı ve düzenli gelen ağrılardan farklıdır.
  • Kusma ve bulantı (%60-70)
  • Tek taraflı, palpe edilebilen (hassas) kitle (hastaların %90’ı)

Ultrasonografi kistik adneksiyel kitleyi gösterebilir fakat semptomların şiddeti ve akut karakteri tanının da sıklıkla cerrahi sırasında konulabileceğini işaret eder.

Cerrahi eksplorasyon (konservatif cerrahi tedavi hastaların %75’ine varan oranda mümkün olabilmektedir) gerekir.

Bazı hastalarda girişim yeterince erken yapılırsa over kısmi veya tam olarak kurtarılabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.