OVULASYONUN (YUMURTLAMANIN) FARKEDİLMESİ

MENSTRUAL PERİYODUN ZAMANI(TAKVİM METODU)

Menstrual siklusun uzunluğunun bulunması için başlangıç gününü yani (kanamanın olduğu ilk gün) not edilmesi gerekir. Bu ardarda iki periyot içinde yapılır ve birbiri arasındaki gün sayılır. Bir sonraki başlangıç gününün tarihi bulunur ve bundan iki hafta önce yaklaşık olarak ovulasyonun olduğu tarihtir.

Bu kaba bir yoldur, NMP’den 14 gün çıkarılır. NMP beklenen sonraki adet günüdür. Bu da luteal fazın çoğu kadında 14 gün sürmesinden kaynaklanır.

Bu yöntem ovulasyon karışıklıklarını fark etmeyi de sağlar. Mesela, normalde 28 gün olan mensturual siklus, 35-40 güne çıkarsa, ovulasyon etkilenmiştir, araştırma gerekmektedir.

BAZAL VÜCUT SICAKLIĞI ÖLÇÜMÜ(BBT)

Luteal faz boyunca, korpus luteum progesteron üretir, ve bu hormon bazal vücut sıcaklığını arttırır. Birkaç günde sıcaklık artarsa, ovulasyon oluştu demektir. Fakat unutmamak gerekir ki BBT tabelası ovulasyonun ne zaman olduğu söylmemez, tahminidir.

BBT tabelası yararlıdır. Hastanın geçmişe bakıp yaklaşık ovulasyon gününü bulmasını sağlar. Tek gereken ise derecedir.

BBT tabelası için gerekenler;

- Adetin ilk günü başlamalı ve tarihi yazılmalı

- Uyandıktan sonra her sabah yataktan çıkmadan birşeyler yapmadan dilinizin altına en az iki dakika koymalı, her sabah yapılmalıdır.

- Hemen kaydedilmeli, grafiğe işaretlenmelidir. İlişki günleri çarpılanmalıdır.

- Herhangi ateş yapacak sebep olduğunda belirtilmelidir. Soğuk algınlığı gibi.

BBT’nin en önemli sıkıntısı ovulasyonun ne zaman olduğu önceden söylememesi ve fertil periyodunun kısa olmasından dolayı zamanlı ilişkiye yararlı olmamasıdır. BBT tabelasını yorumlamak çoğu hasta için zordur, ustalık ister.

Bununla birlikte BBT tabelası streslidir. Uyanır uyanmaz dereceyi aramak ve sıcaklık ölçmek komik değildir. Asıl kötü olan BBT tabelasının ilişkilerinizi düzenlemeye başlamasıdır. Eskiden BBT tabelası kullanılırdı. Fakat şimdi bu yöntem kısıtlıdır ve artık yeni yöntemler kullanılmaktadır, daha kesin ve kullanılabilirler.

 

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.