PARAZİTLER

Phthirus humanus (pubik veya kasık bitleri) ve sarcaptes scabiei (uyuz veya kaşıntı kenesi) seksuel aktivite veya kontamine giyecek veya yatak takımları ile geçebilen parazitik enfeksiyonlardır.

Bulgular ve Semptomlar

Pubik kullanmanın olduğu bölgede daha sık olmak üzere yoğun kaşıntı (Geceleri daha yoğun)

Enfestesyonlar daha çok pubik kıllanmanın olduğu bölgede meydana gelir. Diğer kıllı bölgelere yayılma olabilir. Uyuz sadece kıllı bölgelerde sınırlı değildir, vücudun diğer bölgelerinde de bulunabilir.

Etkilenmiş bölgenin yakından incelenmesinde yumurtaları, dışkı, yuvaları veya böceklerin kendileri farkedilebilir.

Lokal temizlik, yumuşatıcı krem ve losyonlar kullanılabilir. İnsektisidler topikal uygulanabilir. Diğer aile bireyleri de tedavi edilmeli ve aynı zamanda ev dezenfekte edilmelidir. Hastalara seksuel partnerlerin tanı ve tedavisi için görülmesi gerektiği söylenmelidir.

İlaç tercih(ler)i

Permethrin krem (%5) vücudun boyundan aşağı tüm bölgelerine uygulanmalı ve 8-14 saat sonra yıkanmalı. Lindane %1 (Kwell) losyon ve şampuan topikal olarak 4 dakika uygulanmalı ve sonra temizlenmeli.

Lindane premature yenidoğanlarda, gebe veya emziren kadınlarda, 2 yaşından küçük çocuklarda, veya Norveç (sert) uyuzu olan hastalarda kontrendikedir. Nöbet problemi olanlar veya bilinen veya şüpheli hipersensitivitesi olan hastalarda bu ürün kullanılmamalıdır. Gözleri korumak için önelem alınmalıdır. Yaşlılarda deri emiliminin artması nedeni ile lindane’nın dozu azaltılmalıdır.

ALTERNATİF İLAÇLAR

Crotamiton (Eurox) (%10) iki gece boyundan aşağı tüm bölgelere uygulanmalı ve üçüncü gece medikasyon temizlenmeli. Döngü dördüncü geceden itibaren tekrar başlamalıdır.

İnsektisid tedavisine genelde iyi cevap verir. Eğer partnerler, aile bireyleri ve eşyalar aynı anda tedavi edilmediyse reenfeksiyon mümkündür.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.