PELVİK İNFLAMMATUAR HASTALIK

S: Uzun süredir kokulu akıntı ve ağrı şikayetim vardı. Doktorum bana fitil ve antibiyotik verdi. Ancak bir hafta geçmesine karşın şikayetlerim hafiflemedi.

C. Bol kokulu akıntı ile birlikte kasık ağrısı, muayenede hassasiyet, cinsel ilişkide ağrı, hafif ateş ve halsizlik pelvik iltihabi hastalığı düşündürmelidir. Spekulum muayenesinde bol kokulu enfekte akıntı gözlenir. Bimanuel muayenede rahimağzı ve rahimde hassasiyet, yumurtalık bölgesinde ağrı olabilir. Gecikmiş durumlarda hastalar karın içi abse oluşumları ile hastaneye yatırılmaktadır. Vajinal enfeksiyonların tedavisi doğru yapılmalı, pelvik enfeksiyon düşünüldüğünde geniş spektrumlu antibiyotikler başlanmalıdır. Abse oluşumu saptanırsa tedaviye cerrahi drenaj da eklenecektir. Tanısı konulmayan durumlar karın içi ciddi yapışıklıklara neden olabilir. Enfeksiyon yayılması durumunda hastanın durumu kritikleşebilir. Tanının doğru ve tedavinin hızla başlanması gerekir.

Pelvik inflamatuvar hastalık kadın üreme organlarının ciddi bir enfeksiyonudur. Bu enfeksiyonların %90-95’inden cinsel temas yolu ile geçen mikroorganizmalar sorumludur. Hastalık mikroorganizmaların vajinadan tüplere, yumurtalıklara, rahim ağzı ve rahme yayılması ile ortaya çıkar. Kürtaj gibi cerrahi girişimlerden sonra da görülebilen bu enfeksiyon doğum kontrol yöntemi olarak rahim içi araç kullanan kadınlarda daha sık görülür.

Pelvik inflamatuvar hastalık en sık Klamidya ve Gonore enfeksiyonlarından sonra görülür. Bu hastalık doğum kontrol yöntemi olarak rahim içi araç kullanan kadınların yanında vajinal duşları sık kullanan ve birden fazla cinsel eşi olan kadınlarda da sık görülür. Kürtaj gibi cerrahi girişimlerden sonra da görülebilen bu enfeksiyon bazen hiç bulgu vermeyebilir.
Karın ve kasık ağrısı, kötü kokulu vajinal akıntı, düzensiz menstrual kanamalar, karın ve kasık ağrısı, kötü kokulu vajinal akıntı, düzensiz menstrual kanamalar hastaların başvuru şikayetleridir.

Pelvik inflamatuvar hastalığın tanısı jinekolojik muayene ve vajinal akıntı örneğinin mikrobiyolojik incelemesi ile konur. Tedavi birden fazla antibiyotiğin kullanılması ile yapılır. Eğer bulgular birkaç gün içinde azalmazsa tedaviye hastanede devam edilmesi gerekebilir.

Pelvik inflamatuvar hastalık tüplerde nedbe dokusunun gelişmesine ve abseler oluşmasına yol açabilir. Bu durum kronik kasık ağrısına neden olur. Bu hastalığı geçiren kadınların %20’sinde ileride infertilite problemi görülebilir. Çok sık görülen bir diğer problem ise dış gebeliktir. Pelvik inflamatuvar hastalığın tekrarladığı vakalarda infertilite ve dış gebelik ihtimali artar.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.