PESSER TEDAVİSİ

Nüfusumuz yaşlandıkça pelvik relaksasyon hastalığı prevalansı toplumda artış göstermektedir. Pesser tedavisi bu hastaların çoğuna çekici, etkili ve cerrahi olmayan bir tedavi yöntemi sunmaktadır. Semptomatik pelvik relaksasyon, uterin retroversiyon ve servikal yetmezlik yada üriner inkontinans hastalıkları bu terapiden yarar görebilmektedir. Tahminen kadınların %10-15’i vajen ön duvar desteğinde yetersizlikten dolayı sorun yaşamakta ve bu sayı menopoz sonrası %30-40’ lara çıkmaktadır.

Pesserler ya mevcut pelvik destek mekanizması kullanarak ya da pelvik yapılar üzerindeki kuvvetleri geniş bir alana yayarak destek ve repozisyonu sağlarlar. Birçok tip ve büyüklükte bulunabilir. Pelvik relaksasyon için en sık kullanılanlar küp, küre, halka şeklinde olanlardır. Bir dereceye kadar pesser vajeni kapatarak pelvik organları normal pozisyonunda tutmaktadır.

Pesserlerin çeşit ve biçim seçimi bireysel hastanın endikasyonuna dayanarak yapılmaktadır. Pesserler hem latex hem de poliürethane tiptedir. Latex tipi daha ucuzdur ancak bir müddet sonra bozulmaktadır. Poliürethane tipi daha az koku yapar ve daha az irritasyona neden olmaktadır.

Pesserler vajinaya kontraseptif diyafram gibi yerleştirilir. Pesserler suda çözünen bir lubrikan ile kayganlaştırılır, katlanıp bükülerek vajene yerleştirilir. Daha sonra düzeltilip tipine göre doğru pozisyona getirilir.

Halka ve kaldıraç şeklindeki pesser servix arkasına oturtulur ve retropubik çıkıntıya yerleşir; Gellhorn pesser, düz kısmı tamamen levator düzlemin üzerinde kalacak şekilde yerleştirilmelidir; Gehrung pesserin uzantıları her iki yanda levator kası üzerinde oturup servikste doğru köprü yapmalıdır; küp ve top pesserler üst vajeni doldurmalıdır. Tüm pesserler pesser ve vajen duvarı arası tüm alanlarda muayene eden parmağın gireceği kadar bir boşluğa izin vermelidir. İlk yerleştirmeden 5-7 gün sonraki muayenede doğru yerleşim, hijyen ve basınca bağlı problemlerin olmadığı doğrulanır (Vajinal travma-nekroz). Daha erken değerlendirme (24-48 saat) muhtaç ve ilave yardıma ihtiyacı olanlarda yapılabilir.

Pesserler cerrahi tamire göre üstün bir alternatif olarak sunulmaktadır ancak hastaların koopere olmaları ve katılmaları gerekmektedir. Aletin periyodik yerleştirme ve çıkarma işlemlerini yapamayan veya isteksiz olan hastalar kullanıcı olarak kötü adaydırlar. Düşük östrojen seviyeli hastalarda pesser iyi tolere edilememektedir ve optimal destek sağlanmamaktadır. Bu sebepten (mevcut zamanda östrojen replasmanı almayan hastalar için) pesser tedavisi öncesi en az 30 gün topikal östrojen tedavisi uygulanmalıdır. Pesser kullanacak hastalar doğru yerleştirme ve çıkarma teknikleri hakkında bilgilendirmelidir. Halka pesser, önce pesserin boşluğuna parmağı takıp, yavaşça alete bastırıp hafif traksiyonla ile çekilerek çıkartılır. Küp pesser de sıkıştırılmalıdır ancak küpün yan yüzeyi ile vajen duvarı arasındaki yapışma aleti nazikçe duvardan ayırarak yapılmalıdır. Pesserlere bağlı olarak yer bildirici ip traksiyon için kullanılmamalıdır. Şişirilebilir pesserler çıkarılmadan önce havaları boşaltılmalıdır. Gellhorn ve Gehrung pesserleri akma işlemlerinin aksi yapılarak çıkartılır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.