PKOS KALP HASTALIĞI RİSKİ

Kalp hastalığına predispozisyon oluşturan bir kaç risk faktörünün varlığına dayanarak PKOS lu kadınların kardiyovaskülar hastalık için genellikle artmış risk altında olduklarına inanılır. Bu faktörler bozuk glukoz toleransı, android obezite, hiperandrojenizm, dislipidemi ve hipertansiyondur. Bilinen risk faktörlerinden bağımsız olarak PKOS un kendisinin bir risk faktörü oluşturup oluşturmadığı açık değildir. PKOS olan kadınlar normal kadınlara göre anlamlı derecede yüksek total kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid seviyelerine sahiptirler. Vücut kitle indeksi, açlık insulin, eksojen hormonlar, oral kontraseptişer ve yaş gibi karışık değişkenleri düzeltmek için multipl regresyon analizi kulanıldığında PKOS kadınlarda lipid anormallikleri önemli derecede yüksektir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.