POLİKİSTİK OVER SENDROMUNDA CERRAHİ YÖNTEM

Yeni bir yöntem olan laparoskopik over drilling (LOD) ise ovulasyon indüksiyonunda gonaotropin ihtiyacını ortadan kaldırmakta veya azaltmaktadır. Yeni bir yöntem olan laparoskopik over drilling ise ovulasyon indüksiyonunda gonadotropin ihtiyacını ortadan kaldırmakta veya azaltmaktadır. Bu şekilde yapılan laparoskopik bir girişim sonrasında postoperatif adezyona daha az rastlanılmaktadır. LOD sonrasında inhibin üretiminde azalma ve FSH salınımında atış ve folikül gelişimi görülür. Başka bir görüşe göre LOD sonrasında üretilen ve salınan gonadotropin düzeyi normale dönmektedir. LOD sonrası ovulatuar siklüsler başlar. Drilling yöntemi ile ovulasyondaki blok ortadan kalkar. (115)

Elektrokoter tedavisinde peri-ovaryen adezyon formasyonu riski over yüzeyine verilen hasarla orantılıdır. Bu nedenle bu riski azaltmak için ponksiyon sayısı kısıtlanarak 4 ponksiyonun sayıca uygun olduğu saptanmıştır. Unilateral yapılan ovaryen diatermi sonrasında her iki overde de ovulasyon görüldüğü için diatermi unilateral yapılarak postoperatif adezyon formasyonu azaltılmaya çalışılır. Bu nedenle , koagulasyonu over hilusundan 8-10mm uzaklıkta ve sayı olarak over büyüklüğüne uygun oranda yapılmalıdır.

Ovaryen drilling uygulaması ile gonadotropin tedavisine göre daha yüksek oranda monofoliküler ovulasyon geliştiği ve çoğul gebelikte azalma izlendiği saptanmıştır. LOD’un aynı zamanda düşük ve OHSS görülme oranını azalttığı görülmüştür. LOD sonrasındaki 2-3 ayda ovulasyon görülmez ise operasyon tekrarı yerine ovulasyon indüksiyonu denenmelidir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.