POSTMENAPOZAL ANDROJEN TEDAVİSİ

Intakt overleri olan postmenopozal kadınlarda genellikle androjen eksikliğine bağlı yakınmalar görülmemektedir ve rutin androjen replasmanı gerekmemektedir.

Hastanın cinsel fonksiyonu ve psikososyal değişkenler arasında kompleks bir korelasyon bulunmaktadır. Bu yüzden androjen eksikliği cinsel bozukluğa yolaçan ilişki gerginliği,duygusal gerginlik ve disparöni gibi diğer sebeplerle karışmaktadır.

Androjenin serum seviyesi veya total aktivitesi ile cinsel disfonksiyon arasında korelasyon bulunmamaktadır. Ooferektomize ve sağlıklı psotmenopozal kadınlarda oral metiltesteron , testosteron undekanoat ve transdermal testosteron replasmanının (beraberinde estrojen kullanımı olan ve olmayan durumlarda) birçok randomize kontrollü çalışmada yararlı etkisi olduğu bulunmuştur.Günde 300mikrogram testosteron salımına yolaçan trasndermal patch kullanımı cinsel tatminde,uyarılmada,cinsel yanıtta ve orgazmda ciddi oranda artış bulunmuştur.

Oral DHEAS adrenal yetmezliği olan kadınlar hariç cinsel fonksiyonları anlamlı oranda arttırmamaktadır. DHEAS kullanımının meme ve endometrial güvenirliliğine yönelik veri bulunmamaktadır.

Postmenopozal kadınlarda cinsel fonksiyonların tedavisine yönelik vajinal DHEAS kulanımının yeri tartışmalıdır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.