POSTMENAPOZAL VAJİNAL KANAMA

Menapoz sonrasında kadınlarda olan vajinal kanamadır. Semptom olarak postmenapozal vajinal kanamanın hastanın uzun dönem sağlığını tehdit edilecek olayları dışlamak için değerlendirilmesi gerekir.

Sistemik nedenler, östrojen, östrojen/progesteron, trombositopeni. Uterin- endometrial kanser, endometrial kanser, endometrial hiperplazi, endometrit, submüköz leiomyomdur. Servikal kaynaklı nedenler, kanser, servikal eversiyon, servisit, kondylom, poliplerdir. Vajinal kaynaklı nedenler ise adenozis, atrofik değişiklik, karsinom, yabancı cisimler (kondom, pesser, tampon), enfeksiyon, laserasyondur (abortus denemeleri, koital yaralanma, travma). Vulva ve genital bölge dışı kaynaklı nedenler, atrofi, kondilom, sistit/uretrit, gastrointestinal (kanser, divertikülit, enflamatuar barsak hastalığı), hematuri, hemoroidler, enfeksiyon, labial varisler, neoplazm, travma, uretral karunkül, uretral divertikül, uretral prolap/eversiyon.

Ağrısız vajinal kanama (spontan veya iatrojenik) veya iç çamaşırda veya tuvalet sonrası silerken farkedilen pempe veya koyu akıntı bulgulardır. Salin infüzyon ultrasonografisi (sonohisterografi) endometrial kalınlığın ve endometrial poliplerin ölçümünü sağlar. Nedeni değerlendirmek ve habaset ihtimalini kontrol için endometrial biyopsi önerilmelidir.

Çoğu postmenapozal kanamada endometrium ince ve atrofiktir. Bu endometrium, kesik kesik genelde hafif kanamaya neden olacak düzensiz dökülmeye yatkındır. Endometrial doku döküldüğü için progestasyonel ajanlara iyi cevap vermez. Endometrial stabilizasyon için östrojen ilk başta tek başına veya progestin tedavisi ile birlikte ilk büyümeyi sağlamak ve progestin reseptörlerinin gelişmesi için gereklidir.

Aksi kanıtlanana kadar postmenapozal vajinal kanama habaset varlığını düşündürmelidir. Buna tek istisna ise siklik östrojen-progesteron hormon replasman tedavisinin bir parçası olan çekilme kanamasıdır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.