POSTMENAPOZDA TEKRARLAYAN İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

HORMONAL OLMAYAN TEDAVİ:
Tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonu için profilaktik amaçlı günlük olarak bir kez düşük dozda antibiyotik 3-6 ay boyunca baskılayıcı terapi olarak veya koitus sonrası tek doz olarak rekürren post koital enfeksiyonu önlemek adına verilebilir. Nitrafurantoin, TMP-SM ve norfloxacin sıkça kullanılanlardandır.

HORMONAL TEDAVİ:
Östrojen tedavisinin menopozda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu profilaksisinde önemli bir role sahiptir. Postmenopozal tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu için intravajinal östrojen alan kadınlarla plasebo grubu karşılaştırıldığında önemli bir azalma gösterilmiştir. Beklenildiği gibi östrojen tedavisi alan grubun vajinal pH'ı önemli derecede düşük çıkmış ve ayrıca kadınların %61'inde laktobasiller yeniden çıkmıştır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.