PREMATUR YUMURTALIK YETMEZLİĞİ

Erken menapoz (≤40 yaş) veya primer yumurtalık yetmezliği (PYY) yaşayan kadınlar tıbbi olarak menapoza ortalama 51.3 yaşında giren kadınlardan farklı bir grup oluşturmaktadır. Erken menapoz ve PYY daha düşük meme kanseri riski ve daha erken başlangıçlı kemik kaybı ile ilişkilidir. Koroner Kalp Hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi erken menapozla ilişkilendirilen diğer durumlar, hem erken menapoz hem de spesifik duruma neden olan etkenlerin sonucu olabilir. Ortalama yaşta menapoza giren kadınlarda hormon tedavisi ile ilgili mevcut bilgiler, erken menapoz yaşayan ve o dönemde hormon tedavisi başlanan kadınlar için kullanılmamalıdır. Daha genç kadınlarda oral kontraseptif formunda suprafizyolojik dozda hormon tedavisinin kanıtlanmış güvenirliliği, PYY veya erken menapozu olan kadınlarda fizyolojik dozlarda hormon tedavisinin minimal risk taşıyacağını düşündürmektedir. Halen daha tepe kemik kitlesine ulaşmamış genç kadınlardaki östrojen eksikliğinin kemik kitlesine olan muhtemel zararlı etkileri ve genç kadınlardaki vasomotor semptomların şiddeti düşünüldüğünde , hormon tedavisinin faydaları bu yaş grubunda daha fazladır. Tedavinin ana unsuru östrojen replasmanıdır ve doğal menapoz yaşına kadar devam edilmelidir. Hormon tedavisi doğum kontrolu sağlamaz. Yumurtalıklar alınmadıysa yumurtalık fonksiyonlarında tahmin edilemeyen geçici düzelme ile menstrüel kanama ve hatta gebelik olabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.