PREMENSTRUEL SENDROM TEDAVİSİ

Tedavinin amacı, artık bir kadının fiziksel, psikososyal ve fonksiyonel müdahale ile belirtilerin şiddetini azaltmak. Eğitim, destek, beslenme kontrolü, stres azaltma ve egzersiz gibi kendi kendine yardım önlemleri PMS belirtilerine sahip olan kadınların yüzde 30'u kadarında tatmin edici bir iyileşme sağlayabilir. Bir çok çeşitli sağlık personeli, stres azaltma yöntemleri, başa çıkma becerileri ve gelişmiş uyku alışkanlıkları konusunda eğitim vermektedir.

Beslenme değişiklikleri, hastaların yüzde 30'u kadarına yardımcı olabilmektedir. İyi dengelenmiş düşük yağ, şeker ve tuz alımı ve yeterli protein, lif ve kompleks karbonhidratlar yemek yararlı olabilir. Kafein ve alkolden genellikle kaçınılmalıdır. Çeşitli çalışmalar günlük 1000 mg kalsiyum takviyesinin fiziksel ve duygusal belirtileri azaltmada yardımcı olduğunu ileri sürmüştür. Magnezyum takviyesinin, su tutulması ve duygudurum belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. B6 Vitamini (piridoksin) karışık sonuçlarda kullanılmıştır. Genel olarak düşük dozlarda 2-3 ay içinde herhangi bir gelişme varsa o sinirin fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir, bu durumda B6 vitamini kesilmelidir. Ayrıca E vitaminin bazı PMS belirtilerinde yararlı olduğu görüşmüştür. Ancak PMS belirtili kadınlarda beslenme tedavisi tek başına tutarlı bir iyileşme sağlamamaktadır.

TIBBI YÖNETİM

Kendi semptom takviminde aldığı kiloları düzenli not eden kadınlarda su tutulmasıyla birlikte gelen premenstürel kazanç semptomlarının azaltılmasında diüretikler kullanılabilir.

Ibuprofen gibi nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID), PMS ile ilişkili ağrı belirtilerini azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Ancak, NSAID bazı diüretikler ile etkileşime girebilir ve böbrek sorunlarına neden olabilir. Bu ilaçlar birleştirildiğinde dikkatli kullanılmalıdır.

Alprazolam (Xanax ®) gibi bazı psikiyatrik ilaçların PMS'in duygusal belirtilerinin tedavisinde etkisi kanıtlanmıştır. Alprazolam, benzodiazepin olarak bilinen ilaçlarla aynı kategoriye aittir ve anti-depresan ve düz kas gevşetici özellikleri vardır. Küçük dozlarda Alprazolam sadece luteal faz döngüsü sırasında alınır ve sonra, menstrüel akış sırasında azalır. Bu şekilde düşük dozlarda (genellikle günlük 0.75 mg aşmayan) kullanıldığı zaman bağımlılık riskleri minimize edilmektedir. Alprazolam genellikle ilaç veya alkol bağımlılığı olan kadınlara tavsiye edilmez çünkü bağımlılık potansiyeli vardır.

Fluoksetin (Prozac ®), özellikle depresyon ve yemek yeme isteği gibi PMS'e bağlı psikolojik belirtileri rahatlatmakta etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, fiziksel belirtileri azaltmada etkili değildir. Alprazolam'ın aksine sadece menstrüel siklusun luteal fazı sırasında verilen fluoksetin genellikle ayın her günü verilir. Günlük olağan doz 20 mg'dır fakat farklı zamanlarda daha yüksek veyaz daha düşük dozlar gerekli olabilir. Fluoksetinin en sık görülen yan etkileri, anksiyete, sinirlilik, uykusuzluk, iştah kaybı, kilo kaybı, libido ve orgazm yeteneğinin azalmasıdır.

Buspiron (Buspar ®) ve klomipramin (Anafranil ®) gibi diğer ilaçlar, PMS ile ilişkili yağ ve şeker isteğini azaltmak için başarıyla kullanılmaktadır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.