PREMENSTRÜEL SENDROM

Premenstrüel sendrom (PMS), ortak bir endokrin (hormonal), fiziksel ve / veya psikolojik belirtiler özellikle adetin başlangıcından önce görünür, bu karakterizedir. PMS teşhis etmek nispeten kolaydır ve kadınların çoğu başarıyla tedavi edilebilir olmasına rağmen, gelişimine neden olan faktörler tam olarak anlaşılamamıştır. Bu kitapçığın amaçları PMS nedenlerini tanımlamak ve açıklamak için, diğer hastalıklar ile ilişkisi ve tıbbi yönetimin gözden geçirilmesidir.

Premenstrüel sendrom, bir küme yaşam aktiviteleri ile birlikte fiziksel, psikolojik ve davranışsal belirtileri menstrüel siklusun luteal faz sırasında (ikinci yarı) oluşumunu ifade eder. PMS'in üç önemli bileşeni vardır: döngüsel semptomlar ve / veya yumurtlama sonrasında menstrüel siklusta luteal faz meydana gelir; ve semptomları, günlük yaşamın bazı noktalarında şiddetli olur.

PMS ile ilişkili en sık görülen belirtiler Tablo 1'de yer alır ve davranışsal, duygusal ya da fiziksel olarak kategorize edilebilir. Fiziksel belirtilerle başvuran kadınlar (yüzde 37) üzücü duygusal belirtiler nedeniyle bakım için başvururken, kadınların çoğunluğunda (yüzde 58) hem duygusal hem de fiziksel belirtiler rapor edilmiştir. Sadece yüzde 5, eksik veya hafif duygusal semptomları olan üzücü fiziksel belirtiler nedeniyle tıbbi bakım aramışlardır.

Adet gören kadınların yüzde doksanı PMS ile ilişkili olan bazı belirtiler rapor ettiler, ancak rapor edenlerin tamamı PMS değildi. Üreme özelliğine sahip kadınların yüzde 20 ile 40'ı arasında, bazı faaliyetlere engel olabilen premenstrüel semptomlar var. Premenstrüel semptomları olan kadınların ciddi semptomlara sahip olan sadece yüzde 2-5'i PMS sahibi olarak tanımlanır.

Üreme çağındaki her kadın (Ergenlikten Menopoza) PMS yaşayabilir. 30 yaş ile 40 yaş arasındaki kadınlarda PMS görülmesi yaygındır, bu durumun gerçek sıklığı, ergen kadınlarda ve yaşlı kadın belli olur. Histerektomi sahibi olan kadınlarda korunma vardır ama aynı zamanda PMS olabilir.

PMS tanısı koymak için en önemli araçlar günlük semptom takvimleri ve değerlendirme ölçekleridir (Şekil 1). Sık sık hatırlanan verilerle (hatırlayan hastalarda) aslında oluşan veriler arasında bir çelişki yoktur. PMS bazı döngünün sonunda analiz edilebilir günlük semptom kayıt formunu kullanarak teşhis edilebilir ki, bu önemlidir. Hekim ancak kayıtlar tutulduktan birkaç ay sonra tanının koyulmasını teyit eder. Psikolojik anket ve derecelendirmeleri bazı merkezler araştırmıştır ki bazı kadınlar PMS dışında bazı duygusal sorunlar da yaşamaktadırlar.

PMS'e benzer bazı diğer belirtiler adet öncesi dönemde daha da kötüye giden psikiyatrik duygudurum bozukluları içerir. Bu gibi bozukluklara örnek olarak, depresyon, anksiyete, ve panik bozukluğu sayılabilir. Psikiyatrik sorunların ayırt edici temel özelliği PMS belirtilerinin, her ay sadece yumurtlamadan sonra ortaya çıkmasıdır. Tedavi tanıya göre değişir, PMS ile diğer bozuklukları ayırt etmek önemlidir.


Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.