RAHİM KANSERİ

S: 58 yaşında bekar, kilolu bir bayanım. Bir haftadır az miktarda kanamam oluyor. Menapoza girdiğim 6 ay oldu, bu normal mi? Şimdiye kadar kadın hastalıklarından hiç şikayetim olmamıştı.

C: Bekar olmak rutin kontrollere gidilmez anlamına gelmemelidir. Bekar bayanların da yıllık kontrollerini yaptırmaları ve şikayetleri olduğunda çekinmeden muayene için gitmeleri gerekir. Özellikle doğum yapmamış, şekeri , yüksek tansiyonu, ilk adetini erken yaşta görmüş ve geç menapoza giren kadınlarda rahim kanseri riski yüksektir. Genç kızlığında seyrek adet gören bayanlarda da risk fazladır. İleri yaşlarda kanama şikayetleri ile gelen kadınlara rahim içinden alınacak parçanın incelenmesi sonrasında öneride bulunmak doğru olur. Rahim kanseri saptandığında cerrahi yapılmalı ve hastalığın evresine göre ileri tedavi yöntemleri eklenmelidir.

Rahim kasları ve her ay menstrual kanama ile dökülen hücreleri içeren iki ayrı tabakadan oluşur. Rahim kanseri, rahim içini döşeyen endometrial hücrelerden geliştiğinden endometrial kanser olarak da adlandırılır.
Rahim kanseri, üreme organlarının kanserleri içinde en sık görülenidir. Elli yaş üzerindeki kadınlarda görülen bu kanser genellikle menopoz döneminden sonra ortaya çıkar.
Östrojen ve progesteron arasındaki dengenin bozulması endometrial kanser gelişiminde önemli rol oynar. Endometrial hücreler uzun süre yüksek dozda östrojene mağruz kalırsa kontrolsüz olarak büyümeye başlar. Önce endometrial hiperplazi ardından kanser gelişir. Progesteron ovulasyondan sonraki iki hafta süresince salınır ve endometrial hücrelerin büyümesini engeller. Ovulasyonun gerçekleşmediği olmayan kadınlarda endometrial hücreler fazla büyür,hiperplazi ve kanser gelişir.

Şişmanlık, diabet ve hipertansiyon, hiç çocuk doğurmamış olmak, menstrual siklusların düzensiz olması, meme kanseri tedavisi için Tamoksifen ile tedavi görmek riskleri oluşturmaktadır.

Anormal vajinal kanama ve lekelenme rahim kanserinin en önemli bulgularıdır. Ağrı nadir bir bulgudur. Rahim kanseri erken dönemlerinden itibaren bu yakınmaya yol açtığı için erken teşhis ve tedavisi mümkündür.
Endometrial biyopsi ile alınan hücrelerin patolojik incelemesi sonrasında rahim kanseri tanısı konur.
Erken evrelerde teşhis edilen rahim kanserinin iyileşme şansı %95’tir. Histerektomi sırasında yumurtalıkların ve tüplerin de çıkartılması uygun olur. Rahim kanseri tedavisinde abdominal (karından) histerektomi tercih edilen yöntemdir. Abdominal histerektomi sırasında cerrah üreme organlarını değerlendirir ve tedaviyi planlar. Bazen histerektomi sonrasında radyoterapi (ışın tedavisi) önerilir. Yayılmış olan kanserlerde radyoterapi mutlaka yapılır.
Rahim kanserinden korunabilmek için normal kiloyu korumak ve anormal vajinal kanama olduğunda hemen doktora başvurarak düzenli jinekolojik kontroller yaptırmak gerekir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.