RAHİM VE İDRAR TORBASI SARKMALARINDA TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Hastalara mevcut durumlarının yaşamlarını nasıl etkilediğini belirlemek için yaşam kalite formları doldurtulur. Aynı muayene bulguları farklı kişilerde değişik şikayetlere neden olabilir. Tedavi isteklerine gore de seçenekler belirlenmelidir. Evren 1 ve 2 durumlar cerrahi gerektirmeyebilir. Ancak kişinin şikayetleri ve yaşam kalitesinden beklentileri önemlidir. Pelvik taban tamiri laparoskopik becerisi 6.seviye operasyonlardır. Özellikle paravajinal defect onarımı, sarkan rahimin mesh (sentetik material) yardımıyla omurgaya tespit edilmesi (histerosakropeksi) laparoskopik olarak yapılabilir. Hasta ameliyat günü veya ertesi gün taburcu edilebilir.

Strese bağlı istemsiz idrar kaçırma için minimal invazif yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar vaginal yoldan uretranın yukarıya asılmasına yönelik günübirlik cerrahi ile yapılabilecek operasyonlardır. Transobturatuar tape (TOT), transvaginal tape (TVT), needleless sling, mini-sling uygulanabilecek farklı yöntemlerdir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.