RAHİMİÇİ ARAÇ

S: Yeni doğum yaptım. Bebeğim 40 günlük, bu dönemden sonra bir korunma yöntemi belirlemek istiyorum. Hap kullanmayı çok sevmiyorum. RIA ne zaman taktırabilirim?

C: RIA her dönemde rahatlıkla takılabilir. Sadece adetli dönemde takılmak zorunluluğu yoktur. Doğum sonrası ilk kontrolde korunma yöntemi olarak seçilirse ilk adet ile birlikte uygulanması mümkündür. RIA ayrıca acil kontraseptif olarak şüpheli ilişkiden sonraki ilk 2 gün içinde takılabilir. RIA kullanacak bayanlarda adet düzensizliği, vajinal akıntı olmamalıdır. Hormonlu RIA’lar adet kanamalarını ve adet sancılarını azaltmak amacıyla önerilmektedir.

RIA’lar piyasada farklı formlarda satılmaktadır. En sık kullanılan bakır T380A beş yıl korunma sağlar. Normal diyette alınan bakırdan daha az sabit erimesi olduğundan tüm bakır RİA’lar periodik olarak değiştirilmelidir. Çıkartılma zamanı RİA çıkartıldıktan sonra yenisi aynı visitte takılabilir. Doğru kullanıldığında gebelik oranı binde altıdır. Levonorgestrel salgılayan RİA’lar (Mirena™) servikal mukusun incelmesini engeller ve spermin serviksten uterin kaviteye gidişini önler. Endometrial kavitede yabancı cisim reaksiyonu sperm taşınmasını inhibe eder ve fertilizasyonu önler. Doğru kullanıldığında gebelik oranı binde birdir.

RİA’nın çıkartılması sonrası fertilitelerin geri dönüşü kesindir ve kontrasepsiyon için bariyer metodu kullanandakine benzer hızda olur. RİA’yı en optimal yerleştirme zamanının mens sırasında olduğu yaygın bir düşünce olsa da, siklusun herhangi bir gününde uygulanabileceğini gösteren veri mevcuttur. Ancak kadının gebe olmadığı bilinmelidir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.