RAHİMİÇİ AŞILAMA

Açıklanamayan infertilite durumunda veya hafif erkek infertilitesinde gebeliği arttırıcı işlem olarak uygulanır.

Dünya Sağlık Teşkilatı değerlerine uygun sperm kullanıldığında deneme başına %18 gebelik oranı, dört denem sonunda ise %60 toplam gebelik sağlanabilir. Sperm değerleri tüpbebek sınırlarında ise bu oranlar %10u geçmemektedir.

Erkek eşten alınan meni özel yöntemler ile hazırlanarak, hareketliliği fazla ve yapısı normal olan spermlerden zengin hale getirilir. Hazırlanan spermler kadının vajinasına yerleştirilen ince bir katater ile rahim içine verilir.

Bu işlemden önce kadın yumurtalıklarının uyarılması için hap veya iğne kullanabilir. Bu uygulama ile çoğul gebelik ihtimali artar. Kadınailaç kullandığı süre içinde ultrasonografik incelemeler yapılarak yumurta gelişimi izlenir ve yumurtanın içinde bulunduğu folikül adı verilen kesenin çapı 18-20 mm'ye ulaştığında hCG enjeksiyonu (folikülün çatlamasını sağlayan iğne) yapılır. Bundan 36 saat sonra aşılama yapılır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.