RAHİMİÇİ AŞILAMADA (IUI) ZAMANLAMA

IUI da zamanlama çok önemlidir-yumurtanın fallop tüplerinde olduğu fertile periyotta yapılmalıdır. Vaginal ultrason ve ovulasyon test kitleriyle ovulasyonun zamanının tahmin edilmesi çok önemlidir. İyi bir klinik şunu sağlamalıdır-bu bir haftalık bir hizmettir ve Pazar günü ovulasyon şansı 1/7dir- yumurtalar asla tatil yapmazlar. Genelde kadının fertilite potansiyeli ilaçlarla simültane bir biçimde artar böylelikle gebe kalabilme şansını artırmak için bir siklusta birden fazla yumurta üretilir (süperovulasyon)

IUI ovulasyon oldugunda yada hemen akabinde yapılır. Koca temiz bir kabın içerisinemasturbasyon yapar-tercihan laboratuarın yada kliniğin kendi kabı,ve optimal sperm sayısını elde edebilmek için 3 gün seksten uzak durmalıdır. Bazı erkekler uygun zamanda semen üretmedeciddi zorluklar yaşayabilmektedir çünkü onlar inanılmaz bir baskı altındalardır. Bu erkekler için daha önce dondurulmuş örnekler faydalı olabilir. Ereksiyon sağlamak için viagra (sildenadil sitrat) kullanılabildiği gibi vibratör de kullanılabilir

En iyi spermler laboratuar ortamında seminal sıvıdan ayrıştırılır.bu ayrıştırma 1-2 saat sürer. Gerçek inseminasyon işlemi çok basittir ve uygulaması birkaç dakika alır. Ağrılı değildir ama konforlu sayılmaz. Kadın muayene masasına uzanır ve vajinaya spekulum yerleştirilir. Doktor spermi bir ince plastik tüp (kateter) vasıtasıyla serviksi geçerek uterusun içine yerleştirir. Bu anda birazcık uterin krampları olabilir yaklaşık 12 -24 saat botunca rahatsızlık hissi olabilir.

Bazı hastalardan işlem sonrası işlemden sonra vajinal akıntı gelebilir ve kadınlar spermlerin boşa gitmesinden endişe ederler. Halbuki bu sadece servikal mukusun dısarı çıkmasıdır çünkü spermler uterin kaviteden dışarı sızamazlar.

IUI dan sonra özel bir yatak istirahatına gerek yoktur. Bazı doktorlar 24 saat sonra inseminasyonu tekrar edebilirler. Biz genellikle hastaların IUI gecesinde cinsel ilişkiye girmelerini teşvik ederiz ve 2-3 gün sonrasına kadar da yapılabilir böylelikle sperm ve yumurta karşılaşma şansı maksimize edilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.