RAHİMİÇİ POLİPLER

S: 34 yaşında 1 çocuk annesiyim. 2 yıldır adet kanamalarımda düzensizlik var. 2. çocuğumuzu istiyoruz. Doktor muayenesi sonrasında rahim içinin kalın olduğunu söyledi ve parça alacağını belirtti. Gebe kalamamamın nedeni midir?

C: Adet kanamalarının düzensiz olduğu anne adaylarında rahim içinde tespit edilen kalınlığın adet döneminde yapılacak ultrasonografide doğrulanması gerekir. Kontrol sonografisinde kalın saptanan rahim içinde polip olma ihtimali düşünülerek tanı yöntemleri kullanılır. Polipler büyükse gebeliği engelleyebilir ve alınmaları gerekir.

Endometrial bezlerin ve bağdokusunun lokal aşırı büyümesi ve endometrium yüzeyinden öteye uzanan yumuşak tümörlerdir. Bunlar en sık uterus fundusundadırlar ancak endometrial kavitenin herhangi bir yerinde olabilirler. Genellikle küçüktürler (birkaç mm) ancak tüm kaviteyi dolduracak kadar da büyüyebilirler. Çoğunlukla semptom yoktur. Anormal kanama ( en sık intermenstrüel kanama ve menoraji, perimenapozal kanama) görülebilir. Anormal kanama paterni olan kadınların %25inde endometrial polip vardır. Uzun saplı polipler serviksten prolabe olabilir.

Sonohisterografi genelde polipi tespit eder. Özellikle fundusa dikkat edilmelidir, poliplerin çoğu burdan doğar. Küretaj veya operatif histeroskopi ile alınmalıdır. Tüm çıkartılan poliplerin histolojik incelemesi yapılmalıdır

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.