RAHİMİÇİ YAPIŞIKLIKLAR

S: Adetlerim 2 yıldır az ve kısa sürüyor. 43 yaşındayım. 2 doğumum, sonuncusu sezaryen ile ve 2 küretajım var. Benim yaşımda bu normal mi?

C: Rahim içi müdahaleleri olan kadınlarda adet kanamalarında azalma ve süresinde kısalma olduğunda ilk yapılacak kavitenin değerlendirilmesidir. Cerrahi girişimlerden sonra fonksiyonel tabakanın hasarlanması sonucu duvarlar arasında yapışıklık olabilir.

Erken doğum sonrası dönemde veya septik düşük sonrası yapılan küretajlara bağlı görülen rahim kavitesinde daralma veya yapışıklık olması durumudur. Başlıca nedenler endometrial zedelenme ( aşırı kürtaj, enfeksiyon varken küretaj yapılması, erken doğum sonrası dönemde küretaj yapılması - missed abortus nedeniyle küretaj yapılan hastaların %30’unda bir miktar intrauterin adhezyon oluşmaktadır.), endometrial enfeksiyon, myomektomi veya metroplasti operasyonlarından sonra skar dokusu oluşmasıdır

Sonohisterografi, histerosalpingoografi, histeroskopi tanı için gereklidir. Histeroskopik gözlem altında intrauterin skarların rezeksiyonunu takiben östrojen tedavisi verilmesi uygun olur.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.