ROBOTİK JİNEKOLOJİK CERRAHİ NEDİR

Yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu optikler kullanılarak cerrahın bir konsolun başında oturarak ameliyat masası yanındaki robot kollarını kumanda ettiği bir sistemdir. Karına 5-6 delik ile girilir. 12 mm çapta kamera deliği, 12 mm asistan deliği ve robotun kollarının yerleştirildiği 5mmlik 3 delik operasyon için kullanılır. Rahim ameliyatı, myom alınması, bağlı tüplerin tekrar açılıp birleştirilmesi, pelvik taban rekonstrüksiyonu (sakrokolpopeksi, histerosakropeksi), erken evre rahim, yumurtalık ve rahimağzı kanser ameliyatları yapılabilir.

Temel laparoskopik cerrahi eğitimi yanında robotik cerrahiye özel Robotik cerrahi eğitimi alınması önemlidir. Hastane seçiminde öncelikle robotik cerrahi eğitimi almış hekim ve ameliyat hemşiresinin olduğu ekipler tercih edilmelidir. Hekim eğitimi ve ameliyat hemşiresi eğitimi farklı verilmektedir.

Hekim operasyonu konsolda oturarak yapmaktadır. Eller ergonomik olarak hareket ettirildiği için uzun operasyonlarda hekimin yorulması olmamaktadır. Robot kollarının titrememesi, keskin diseksiyonların incelikle yapılabilmesini sağlamaktadır. Robotun tutucu aletlerindeki eklemlerin çok yönlü hareket edebilmesi dikiş atmayı oldukça kolaylaştırır. Laparoskopik cerrahinin tüm avantajları robotik cerrahide de vardır.

Robotik cerrahi haftada hergün ve en az 2 vaka yapılırsa maliyet / verimlilik açısından avantajlıdır. Dolayısıyla robotik cerrahi ünitesi kurulmadan önce laparoskopik cerrahi yükünün belirlenmesi önemlidir. ANZOG laparoskopi beceri seviyelerine göre bir ile beşinci seviye arasındaki tüm operasyonlar robotik cerrahi gerektirmez. Fertilite sorunları olan ve myom ameliyatı gerektiren (seviye 5) operasyonu robot ile yapmak bazı durumlarda tercih edilmelidir. Yine karın içi yapışıklıkları olan kadınlarda rahim ameliyatları (seviye 5) robot ile yapılması uygun olabilir. Seviye 6 operasyonlar robotik cerrahi için düşünülmesi gereken operasyonlardır.


Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.