SADECE ÖSTROJEN TEDAVİSİ RAHİM KANSERİ

Sadece östrojen ile hormon tedavisi endometrıum kanser riskini arttırmaktadır. Epidemiyolojik araştırmalarda 5 ila 10 kat artmış risk ,östrojen kullanım dozu ve süresi ile endometrıum kanseri riski arasında ilişki saptanmıştır. Ayrıca endometrıum kanseri riski östrojen tedavisinden sonraki 5 yıl sürecin de devam etmektedir. Kanser gelişme riski östrojen tedavisinden 5 yıl sonraki dönemde artmaktadır. Östrojen kullanımı sırasında invasiv kanser gelişmesi ve ölüm nadirdir. Bir çok araştırmada östrojen tedavisi alanlarda kansere bağlı ölüm görülmezken bir meta analizde son dönem ve high grade invasiv tümör gelişme ihtimali artmıştır.

Östrojen tedavisi progestoran tedavisi ile kombine edilince endometrıum kanseri gelişme riskini azaltıyor. 2 sene düşük doz östrojen kullanan hastaların %2-3ünde endometrıal hiperplazi gelişmiş çok düşük doz transdermal östrojen kullanan hastalarda endometrıal hiperplazi insidansı plasebo kullananlara eşit bulunmuştur.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.