SERVİKAL EROZYON

Altta yer alan servikal stromanın ortaya çıkışı ile sonuçlanan serviksin vajinal kısmının yüzey epitel kaybı. Servikal eversiyon (endoserviksin koyu kırmızı kolumnar epitelinin ortaya çıkması) sıklıkla servikal erozyon şeklinde yanlış olarak tanımlanmaktadır. Nedeni genellikle travmadır. Seksüel travma (tırnak, cinsel uygulama aletleri), iatrojenik (diafram, pesser, biyopsi veya diğer uygulamalar), tampon kullanımı sonucu oluşabilir.

Bulgu ve semptomlar:

  • Kırmızı tabanlı, keskin sınırlı deprese düzensiz biçimde lezyonlar
  • Kanama genellikle yoktur ama dokunulduğunda kanayabilir veya postkoital lekelenmelere neden olabilirler.
  • Artmış mukoid (berrak) akıntı bulunabilir.

Kolposkopi tanının desteklenmesi için kullanılabilir ama nadiren gerekir. Serviksin inspeksiyonu yeterlidir.

Asidifiye edici ajanların ve topikal antibiyotik kullanımı tartışmalıdır ve genellikle gerekli değildir. Gereğinden fazla veya az tanı almış; tedavi veya müdahale gerekmez ve ilave problemler yaratabilir; eşlik eden daha kötü bir patolojinin atlanması tedavinin gecikmesi ile sonuçlanabilir.

Kural olarak spontan ve tamamıyla iyileşir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.