SERVİKAL POLİP

Endoservikal (daha sıklıkla) veya ektoservikal hücrelerden gelişen benign tümörlerdir. Jinekolojik hastaların %4’ünde görülür, serviksin en sık benign tümörüdür. En sık 40-50’li yaşlar (multipar kadınlar) görülür. Multipar kadınlarda daha sıktır, servikal enfeksiyon öyküsü, oral kontraseptif kullanımı görülme sıklığını arttırır.

Bulgu ve semptomlar:

  • Asemptomatik (rutin muayenede saptanır)
  • Mensler arasında lekelenme
  • Postkoital lekelenme
  • Servikal osta dokununca kanayabilen birkaç milimetreden 4 cm boyutlara kadar değişebilen düzgün, yumuşak, kırmızımsı pembe, kiraz kırmızısı frajil kitle.

Polip nazik traksiyon, kıvırarak veya eksizyon ile çıkarılır. Polipin tabanı sonradan kimyasal koter, elekrokoter veya kriyokoter ile tedavi edilebilir. Polip kimyasal ajanlar (gümüş nitrat), kriyocerrahi veya Loop Elektrocerrahi eksizyon ile koterize edilebilir. Endoservikal küretaj eşlik edebilecek hiperplazi veya kanseri ekarte etmek için göz önünde bulundurulmalıdır.

Malign değişim oldukça nadirdir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.