SERVİKAL YETMEZLİK

Servikal yetmezlik, gebelikte internal osun asemptomatik dilatasyonu ile karakterizedir. Bu durum genellikle 2. trimesterde tüm servikal kanalın dilate olmasına ve sonrasında da membran ruptürü ve/veya fetüsün atılması riskine neden olur.

Nedenler: Konjenital doku defektleri, dilatosyon küretaj veya diğer manipulasyonlar sırasında gelişen servikal hasar, konizasyon veya uterin anomalilerin (Uterus didelfis) sebep olduğu servikal hasar

Bulgular ve semptomlar: Doğum olmaksızın spontan memran ruptürü veya hızlı acısız erken doğumun eşlik ettiği 2. trimester gebelik kaybı öyküsü

10-14 gebelik haftalarında servikal serklaj uygulanır (İnternal servikal os hizasında konsantrik erimeyen sütür konulması). Sütür vajinal olarak konulduysa genellile 38. gebelik haftasında çıkarılır. Eğer doğum bu aşamadan önce başlarsa dikiş hemen alınmalıdır.

Servikal serklaj bazen transabdominal olarak da uygulanabilir. Bu dikişler sürekli kalabilir ve vajinal doğuma engeldir. Kaldıraç pesserlerin (Smith-Hodge gibi) kullanılması serklaj ile benzer sonuçları vermiştir. Ancak bu yaklaşım nadiren kullanılır. Kanama, uterin kontraksiyon, aşikar enfeksiyon, membran ruptürü, serklaj için kontraendikasyon oluşturur. Serklaj sonrası skar gelişmesi sebebiyle hastaların %15 ine sezaryenla doğum uygulamak gerekir.

Aktivite kısıtlaması genellikle önerilir ancak bunun gebeliğin sonucuna etkisini değiştirdiğine ait kanıt yetersizdir. Gebeliğin 24. haftasından sonra yatak istirahati belki de tek tedavi yöntemidir çünkü bu aşamada serklaj doğum başlatılabilir.
Yüksek riskli olduğu düşünülen hastalarda sık prenatal vizitlerle servikal değişikliklerin takibi yapılabilir. Eğer serklaj uygulanmışsa 38. gebelik haftasından önce çıkarılması önerilir.

Doğru tanı ve servikal serklaj ile fetal yaşama ihtimali %20 den %80 e çıkar.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.