SERVİKSİN PREKANSERÖZ LEZYONLARI

S: 38 yaşında 2 çocuk annesiyim. Doğumdan sonra muayeneye hiç gitmedim. Smear testini de hiç öneren olmadı. Yaptırmalı mıyım? Kadın hastalıklarından şikayetim yok.

C: Smear testi şikayet olsun olmasın kadınların 1-2 yılda bir yaptırmaları gereken bir tarama testidir. Burda amaç rahimağzı habis tümörlerini erken safhalarında yakalayıp tedavisini yapmaktır. Smear testindeki şüphe varsa diğer tanı yöntemleri kullanılarak bu teşhis doğrulanmalıdır.

Serviksin prekanseröz lezyonları önce hekimin inspeksiyondaki deneyimine bağlıdır. Görülen kırmızı ve beyaz lezyonlar ve diğer epitel renk değişiklikleri değerlerdirilmelidir. Ancak kesin tanı biyopsi ve konizasyon materyalinin değerlendirilmesi ile mümkündür. Sitoloji ve kolposkopi bize tanıda biyopsi yerinin belirlenmesinde yardımcı olur. Sitoloji ve kolposkopinin beraber kullanılması ile yapılan tarama yöntemi ile %98.8 oranında kanseröz veya prekanseröz lezyonun yakalanabileceği ileri sürülmüştür. Ancak kesin tanı için yerinden görülerek alınan biyopsi önemlidir. O nedenle lüzum hissedildiğinde görülmeyen (hatta rahimağzında hiçbir lezyon olmazsa ve geçişim sınırı gözükse bile) endoserviks kürete edilmelidir.

Aslında her kollum biyopsisi endoservikal küretaj ile yapılmalıdır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.