SEYAHAT

Kadınların çoğu, bazı basit puf noktalarına dikkat ettikleri taktir­de doğum tarihine kadar güvenle seyahat edebilirler. Çoğu gebe kadın için seyahatin en iyi olduğu zaman, gebeliğin orta dönemleridir. Bu dönemde vücudunuz bebeğe daha iyi adapte olmuş durumdadır ve da­ha fazla enerjiye sahipsinizdir. Sabah yorgunluğu daha az görülür, komplikasyonlar daha azdır. Gebeliğin sonlarına doğru herhangi bir yerde dolaşmanız ve uzun sure konforlu oturabilmeniz daha da zorlaşa­caktır.

Seyahat tercihinizi yaparken, gideceği­niz yere ne kadar sürede ulaşacağınızı hesap etmelisiniz. En hızlı olanı sizin için en idealidir. Taksi, otobüs, tren, uçak ya da gemiyle seyahat edebilirsiniz (motosikletler önerilmemektedir). Seyahat yaptığınız tak­tirde, güvenliğiniz ve konforunuz için yeni adımlar atmanız gerekecek. Aşağıda, ne tür seyahati seçerseniz seçin, uygulayabileceğiniz bazı ipuçları bulunmaktadır.

1. Her iki saatte bir hafif bir yürüyüş yapın. Bacaklarınızdaki şiş­meler azalacak ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

2. Bağsız olan konforlu elbise ve ayakkabılar giyiniz.

3. Kraker, meyve suyu ya da diğer hafif gıdalardan alarak, mide bu­lantısını önleyebilirsiniz.

4. Evinizden uzakta iken, yemeklerinizi düzenli yiyin. Yemeklerin besleyici ve dengeli olduklarından emin olmalısınız. Böylece daha fazla enerji depolayacak ve kendinizi daha rahat hissede­ceksiniz. Lifli gıdalar alarak, seyahatte sorun olabilecek kabızlı­ğın onune geçebilirsiniz.

5. Ekstra sıvılar alınız

6. Seyahat uykunuzu bozabilir ya da mide sorunlarınız olabilir. Bu durumda doktorunuzla görüşmeden önce herhangi bir ilaç kul­lanmamalısınız Bu ilaçlar, seyahat hastalığı hapları ya da müshil ilaçları olabilir.

7. Daha fazla uyumaya ve istirahat etmeye çalışınız. Böylece, yor­gunluk ve huzursuzluk hissetmeyeceksiniz.

8. Evden uzaksanız, sağlık raporunuzun bir kopyasını yanınızda alı­nız

9. Seyahate çıkmadan önce, doğum öncesi bir görüşme yapabilir­siniz

10. Birkaç haftadan uzun sure kalmayı planlıyorsanız, kalacağınız yerde acil durumlar için, doktorunuzdan bir doktor önermesini isteyin

11. Gebeliğinizin sonlarına doğru seyahat edecekseniz doktorunuz­la goruşun Evden uzakta doğum yapmak problemlere yol açabi­lir

12. Seyahat planlarınızı esnek tutunuz Seyahate çıkmadan önce seyahatinizi iptal ettirecek sorunlar doğabilir

Gebelikte seyahat çoğu kadın için risklidir Özel bakım gerektire­cek ciddi sağlık sorunları olan kadınlara tavsiye edilmemektedir. Yurt­dışı seyahati planlıyorsanız, özel önlemler almanız gerekir Seyahatin sızın için güvenli olup olmayacağından emin değilseniz doktorunuzla görüşmelisiniz

Kara yolculuğu

Kısa yolculuklar için araba iyi ulaşım aracıdır. Günde 5-6 saatten fazla araba yolculuğu yapmamak gerekir. Arabadaki güvenlik önlemleri gebeler için farklı değildir. Emniyet kemerini her zaman takmalısınız. Yaralanmayı önlemek için hem kucak hem de omuz tarafından kemeri bağlayınız. Koltuğu olabildiğince geriye alınız.

Eğer otobüs veya tren yolculuğu planlıyorsanız otobüslerde koltuk aralarının dar ve tuvaletlerin dar olduğunu, trenlerde dolaşmak için daha fazla alan olduğunu ancak tuvaletlerin dar olduğunu hatırlayınız. Sarsıntılar doğumun başlamasına neden olmaz- Korkmayın.

Uçak yolculuğu

Uçak yolculuğu sağlıklı gebe bayana ve bebeğine riskli değildir. Ancak bazı gebeler durumları nedeniyle risk altındadırlar ve hekimleri ile görüşmeden yolculuk yapmamaları gerekir. Bu gebeler, ciddi kansızlığı olan, orak hücreli anemisi olan, geçirilmiş kan pıhtılaşma öyküsü olan, plasental yetmezliği olan hamile bayanlardır.

Uçakta kabin basıncının düşük olmasının bebeğe etkisi azdır. Anne ve bebeğin kanındaki oksijen oranı deniz seviyesine göre daha az olmasına karşın vücutlar buna uyum sağlar.

Bazı hamile hanımlar güneşten gelen elektromanyetik radyasyondan endişe ederler. Yüksek irtifalarda radyasyona maruz kalma artsa da bu oldukça düşüktür ve doğum defektlerine veya düşüklere neden olmaz.

Gebelikte uçak yolculuğu güvenlidir. Çoğu havayolu beklenen gününüzden bir ay öncesine kadar uçmanıza izin verir.

Uçağa binecek hamile bayanlar bazı ipuçları:

  1. Koridor tarafında bir yer isteyiniz.
  2. Kanatlar üzerinde bir yer isteyiniz.
  3. Emniyet kemerinizi karnınızın altında baldırınızın üzerinde bağlayınız.
  4. Her yarım saatte bir kalkıp dolaşınız. Ayak bileklerinizi gererek kan pıhtısı oluşma ihtimalini azaltınız.
  5. Bol sıvı içiniz.
  6. Jetlag olmamak için bol bol kestiriniz.
  7. Metal dedektörden geçmeye endişe etmeyin. Bebeğinize zararı yoktur.

Uçuş sırasında anne ve bebek ile ilgili durumlar

Uçak alçalırken kulaktaki basıncı eşitlemede zorluk olabilir. Gebelikte burun boşluğu ve gırtlak bölümlerindeki dokuda şişkinlik bu sorunu güçleştirebilir.

Barsaklardaki gazın genleşmesi de gebeliğin geç dönemlerinde rahatsızlık yaratabilir. Dolayısıyla yolculuktan bir gün önce gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durmak uygun olur.

Yolculuk sırasında türbulans oluşabileceği için hamile bayanlar oturdukları sürece kemerlerini bağlı tutmalıdırlar.

Gebelerin her saat yürümeleri önemlidir. Yolculuk sırasında sıkı kıyafetler uygun değildir. Varis çorapları ve rahat ayakkabılar faydalıdır.

Öncesinde toplar damarlarında tromboflebit öyküsü olan hamilelerin hekimleri tarafından pıhtılaşmayı önleyici tedaviler hakkında bilgilendirilmeleri gerekir.

Gebeliğinin ilk üç ayında kanaması veya ağrısı olan hamilelerin uçak yolculuğu yapmaması önerilir.

Çoğul gebeliği olan, erken doğum, rahimağzı yetmezliği, kanama veya artmış rahim aktivitesi öyküsü olan hamileler uzun havayolculuğu yapmamalıdır.

Bebekte gelişme geriliği veya günaşımı varsa annede kronik yüksek tansiyon veya preeklampsi varsa yolculuk yapmamalıdırlar.

Deniz yolculuğu

Deniz yolculuğu eğlenceli olabilir. Mide bulantısı da yapabilir. Eğer daha önce deniz yolculuğu yaptıysanız ve bunu kaldırabileceğinize inanıyorsanız, geminin hekiminin olduğundan emin olun. Hekiminize deniz tutması için güvenli ilaçları sorunuz.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.