SEZARYEN DOĞUM SONRASI VAJİNA DOĞUM

Bir zamanlar, eğer kadın sezaryenla doğum yapmışsa, bundan son­ra doğuracağı tüm bebekleri aynı yolla doğurması gerektiği düşüncesi vardı. Bu düşünce değişmiştir. Bugün sezeryanla doğum yapmış kadın­ların çoğu herhangi bir risk olmadığı sürece vajen yoluyla doğuma teş­vik edilmektedirler. Önceden sezeryanla doğum yapmış çoğu kadın va­jen yoluyla doğum yapabilmektedir.

Sezeryanla doğumdan sonra vajen yoluyla doğumun düşünülmesi­nin nedenleri vardır:

- Düşük risk- Vajen yoluyla doğum sezaryene göre daha az komplikasyonludur. Sezaryenle doğum bir operasyondur ve anesteziye ihtiyaç duyulur. Herhangi bir operasyonda olduğu gi­bi, kanama ya da kan naklinin gerekmesi gibi riskler olduğu gi­bi, operasyonun ve anestezinin kendi riskleri de vardır. Vajen yoluyla doğumda karında bir kesiye ihtiyaç duyulmamaktadır.


Böylece yukarıda sıralanan riskler de daha düşük olmaktadır.

- Kısa sürede iyileşmek. Hastanede kalma sureniz, vajen yoluyla yapılan doğumda daha kısadır. Sezaryenden sonra duyduğunuz ağrıdan daha az ağrı duyarsınız. Sezaryenle doğum yapan kadın­lar, vajen yoluyla doğum yapanlara göre birkaç gün daha fazla hastanede kalmaktadırlar. Evde iyileşme, vajen yoluyla doğum­dan sonra daha hızlı olmaktadır. Eğer sezaryenle doğum yapmış­sanız kesi yerlerinin iyileşmesi için birkaç hafta aktivitelerinizi sınır­landırmanız gerekebilir. Vajen yoluyla doğumda kısa bir süre sonra aktivitelerinize başlayabilirsiniz.

- Daha çok katılım Bazı kadınlar, doğum prosedürüne tam katıl­mak ve uyanık olmayı istemektedirler. Sezaryenle doğumda ge­nel anestezi kullanılmaktadır. Bu da sizin uyanık olmadığınız ve doğumu tam yaşayamadığınız anlamına gelir. Sezaryenle doğum sırasında yanınızda bulunabilecek kişilerle ilgili daha fazla sınır­landırma bulunabilir.

Bebeğinizin nasıl doğurulacağına karar verirken sizin kendi istek­leriniz ve sağlığınızla ilgili birçok faktör dikkate alınacaktır. Anahtar bir faktör, önceden geçirdiğiniz sezaryende rahim duvarına uygulanan kesinin tipidir. Doktorunuz, o doğumunuzda hangi tıp kesinin uygulan­dığını tesbit etmek için sağlık dosyalarınızı inceleme ihtiyacı duyacak­tır. Kullanılan kesinin tıpine göre, daha yüksek oranda yara yırtılması ya da açılması yaşayabilirsiniz. Sezaryenle doğumdan sonra, vajen yo­luyla doğumun yapılmasındaki anne ve bebek için ana risk budur. Sezaryen için yapılan rahimdeki kesinin tipine göre risk değişmektedir.

- Enlemesine kesi, rahmin alt ince bölgesinde yapılır. İlerideki bir vajinal yolla yapılacak bir doğumda minimum düzeyde bir probleme yol açar.

- Alçak dikey kesi, rahim duvarının ince ve alt bölgesinde yuka­rıdan aşağıya doğru yapılır. Bu tıp rahim kesisinden sonra yapı­lan vajen yoluyla doğumdaki risk açıklık kazanmamıştır. Eğer
bu tip bir kesiniz varsa, doktorunuzla seçeneklerinizi tartışın.

- Klasik (yüksek dikey) kesi, rahmin üst kısmında yukarıdan aşa­ğıya doğru yapılır. Bir zamanlar, sezaryenle doğumda en sık kul­lanılan kesiydi. Ne yazık ki bu tip kesitin yapıldığı eski bir sezaryenden sonra vajen yoluyla doğum sırasında yara dokusunun yırtılma ihtimali yüksektir. Ciddi kanamalara yol açarak bebek ve anne için tehlike oluşturabilir.

Sezeryanla doğumda, cilde yapılan kesi tipinin rahime yapılanla aynı olması gerekmez. Cildinizdeki yara içine bakarak rahim duvarına uygulanan kesi tipini söyleyemezsiniz. Hangi kesinin yapıldığını bil­miyorsanız, hâlâ vajen yoluyla doğum yapabilirsiniz. Yine de vajen yo­luyla doğumu planlamış olsanız da, sezaryenle doğuma her an ihtiyaç duyabileceğinizi de unutmamalısınız.

Sezaryenle bir doğumdan sonra vajen yoluyla doğum yapılması bazı riskler taşır. Bu yüzden doğum sırasında bazı güvenlik önlemleri alınır. Doğum boyunca elektronik fetus değerlendirmesiyle, bebeğin kalp hızı takip edilir. Eğer doğum sırasında bir problem ortaya çıkarsa, acil sezaryene ihtiyaç duyulabilir. Bu ihtimali de göz önüne alınarak, doğum sırasında imkanlar hazır hale getirilmelidir.

Çoğu kadın için, geçmiş bir sezaryenden sonra vajen yoluyla do­ğum yapmanın faydaları risklerinden fazladır. Hatta 2 ya da daha fazla sayıda sezaryenle doğum yapmış kadınlar bile vajen yoluyla güvenli bir şekilde doğum yapabilirler. Butun durumlar dikkate alınırsa, geçmişte sezeryanla doğum yapmış kadınların çoğu, vajen yoluyla güvenle do­ğum yapabilirler.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.