SEZARYEN GEREKÇELERİ

Anneye Bağlı Nedenler

Abdominal serklajlı kadınlar eğer gelecekte de gebelik düşünüyorlarsa sezaryen doğum yapmalıdırlar. Alt genital yollarda obstrüksiyona neden olan lezyonlar varsa, örneğin habis oluşumlar veya büyük vulvovajinal kondilomlar sezaryen doğum tercih edilmelidir. Öncesinde vajinal kolporafi yaptırmış kadınlarda tercih sezaryen doğum olmalıdır.

Bebeğe bağlı nedenler

Travma, enfeksiyon ve uzamış asideminin önlenmesi ile neonatal morbidite ve mortaliteyi azaltmak amacıyla sezaryen doğum yapılır. Malprezentasyonda fetüsün travma, kordon prolapsusu ve kafa takılması riski vardır. Preterm makat ve termde tam olmayan makat bu durumlardandır. İkiz gebelikte verteks olmayan ikinci bebeğin doğum şekli sezaryen ile olabilir. Fetal nöral tüp defektleri, hidrosefali ve bazı iskelet displazileri gibi konjenital anomaliler sezaryen doğum gerektirir. Gastrochizis veya omfalosel durumlarında sezaryen tercihi tartışmalıdır. Güven vermeyen fetal kalp hızı eğer doğuma uzak bir zamanda ve düzelmeyen tarzda ise sezaryen doğum metabolik asideminin önelnemesi için önerilmektedir. Aktif genital herpes enfeksiyonu olan anneler sezaryen doğum adaylarıdır. Tekrarlayan ataklarda maternal antikorların varlığı ile yenidoğanların riski azalmıştır. HIV enfeksiyonu olan ve düşük CD4 sayısı ve yüksek viral titreleri olan kadınlara 38.haftada sezaryen önerilmelidir. Antiviral tedavi alanlarda neonatal geçiş riski azalmaktadır.

Anne ve bebeğe bağlı nedenler

Hem anne hem de bebek için sezaryen doğumun faydası olacak durumlar, anormal plasentasyon, sefalopelvik uygunsuzluk, ve travayın kontraendike olduğu durumlardır. Plasenta previa varlığında normal vajinal doğum denemek bebek ve anneyi kanama komplikasyon riskine sokar. İri bebek veya travayın desteklenmesine rağmen durması gibi durumlarda vajinal doğuma ısrarcı olmak uterin rüptüre bağlı metabolik ve hemorajik komplikasyonlara, membranların uzun süre yırtık olması nedeniyle enfeksiyon riskine ve omuz distozisi nedeniyle de maternal ve fetal travmaya (erb veya Klumoe palsisi ve metabolik asidoz) neden olur. Uterus skarı olan (kaviteye girilerek yapılmış myomektomi veya uterusun üst bölümüne yapılmış sezaryen insizyonu) kadınlarda rüptürü önlemek için sezaryen doğum yapılmalıdır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.