SICAK BASMASI ANTİDEPRESANLAR

Yeni antidepresan ajanlar; vazomotor semptomların hormonal olmayan tedavisinde en çok umut veren ilaç grubudur. Bu ajanlar santral sinir sistemindeki birden fazla yerde özellikle serotonin, norepinefrin gibi nörotransmitterlerin salınım ve geri alımını etkiler. Sıcak basmalarının tedavisi için yapılan klinik çalışmalarda ilk kullanılan antidepresan ilaç venlafaksindir. Bu ajan hem serotonin hem nörepinefrin geri alımını inhibe eder.
Üç farklı venlafaksin dozu (37.5 mg, 75 mg, 150 mg) ile sıcak basmalarının anlamlı olarak azaldığı gözlenmiştir. Sıcak basmalarının tedavisinde venlafaksin 37.5 mg/gün başlanmalı ve sıcak basmaları azalmazsa 1 hafta sonra 75 mg/gün 'e çıkılmalıdır. Daha yüksek doz kullanmanın anlamı yoktur. Çünkü ek fayda görülmeden yan etkide artış gözlenir.
Diğer antidepresanlardan serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) olan paroksetin ve fluoksetin de tedavide biraz etkinlik göstermiştir. Kontrollü salınımlı günde 12.5 mg veya 25 mg paroksetin ve günde 20mg fluoksetinin sıcak basmalarında %50-60 azalma sağladığını göstermiştir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.