SPERM DONASYONU

Sperm donasyonu nedir?

Sperm donasyonu, erkekte sperm üretimi yoksa veya mevcut spermin yapısı ve iyi embryo yapabilme kapasitesi yoksa çiftin kendilerinden başka üçüncü bir şahıstan sperm hücresi almasıdır. Sperm hücresi tüpbebek işleminde yumurtanın döllenmesini sağlayacak hücre olarak kullanılmaktadır.

Kimlere önerilir?

Sperm donasyonu ülkemizde ve yurtdışında testis biyopsisinde olgun sperm hücresine rastlanılmadığında çiftlere önerilmektedir. Bunun dışında bazı ülkelerde bekar bayanlar, lezbiyen çiftler de donör sperm ile çocuk sahibi olmaktadır.

Verici kişiler nasıl seçilir?

Sperm donör olacak kişilerin detaylı aile, genetik öyküsü alınır. Evli veya bekar olmaları önemli değildir. Sperm donörleri ülkelerin kanunlarına göre belirli süreler kimlikleri merkezlerde gizli kalmak koşuluyla ve onam formları imzalayarak bu işlemlere kabul edilir.

Sperm donörü kadar spermin kullanılacağı ailenin de iyi tahlil edilmesi gerekir. Özellikle ebeveynlerin maddi ve sosyal durumları bu konuda uzmanlaşmış sosyal hizmetler uzmanları tarafından irdelenir. Çiftlerin psikolojik muayeneleri yapılır . Doğacak bebeğe olan yaklaşımları sorgulanır. Ailenin destek alacağı geniş aile ve dostlar, arkadaşlar ile sohbet edilir.

Sperm verici kişilerin sağlık kontrolleri nasıl yapılır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların araştırılması yapılır. Sperm analizinde değerlerin normal olması gerekir. Sperm donörü on farklı çiftten daha fazlasına donasyon yapamaz. Kapalı ve daha ufak topluluklarda yaşayanlar için bu sınır 5 ailedir. Sperm alınıp dondurulduktan 6 ay sonrasına kadar örnek kullanılmaz. İkinci yapılan sağlık kontrollerinde cinsel hastalıklar yönünden problem yoksa örnekler kullanıma açılır.

Sperm donasyon tedavisi nasıl olur?

Sperm üç farklı tedavide kullanılabilir. İlkinde yumurtlamanın olduğu kadınlarda uygun günde vajen içine ampullerin boşaltılması ile gebelik denenir. İkinci uygulamada yumurtalıklar ilaçlarla uyarılır ve uygun zamanda sperm örneği rahimiçine aşılama yöntemiyle yerleştirilir. Üçüncü yöntemde tüpbebek işleminde yumurtalıkların toplandığı gün sperm çözdürülerek mikroenjeksiyon işleminde kullanılır.

Sperm bağışlayanlara herhangi bir ücret ödenir mi?

Sperm donörü olan kişilere belli bir ücret verilmektedir. Spermleri donmuş olarak saklayan merkezler ampul başına ücret veya tedavi başına ücret talep etmektedir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.